Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macaristan’dan İsveç’in NATO Üyeliği Konusunda Türkiye’ye Destek

İsveç’in NATO üyeliği hakkında Macaristan’dan dikkat çekici açıklama geldi: Türkiye ile birlikte hareket edeceğiz.
Macaristan’dan İsveç’in NATO Üyeliği Konusunda Türkiye’ye Destek
Yorum

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 11-12 Temmuz’da düzenlenecek olan NATO Zirvesi’ne sayılı günler kaldı. İsveç ve Finlandiya, geçtiğimiz yıl Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında NATO’ya üye olma konusunda karar alıp, başvuru yapmıştı.

Finlandiya’nın üyeliği geçtiğimiz aylarda tamamlanırken, İsveç’in üyeliği için Türkiye ve Macaristan onay vermedi.

Türkiye’nin terörle ilgili endişeleri sürerken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Pezer Szijjarto ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Bu görüşme sonrasında açıklama yapan Macar Bakan Szijjarto, İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin kararlarını destekleyeceklerini ve birlikte hareket edeceklerini bildirdi.

Szijjarto Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, Macaristan’ın Türkiye ile iletişimde olduğunu belirtirken, Türk mevkidaşı Fidan ile bu konuyla ilgili istişarede bulunduklarını söyledi.

Ankara ile sürekli temasta olacaklarını ifade ederek Türkiye’nin, İsveç’in İttifaka üyeliğine dair tutumunun değişmesi durumunda Macaristan’ın hiçbir ülkenin NATO üyeliğine engel olmayacağını vurguladı.

Szijjarto, konuya ilişkin olarak “Türkiye’nin duruşunda bir değişiklik olursa, o zaman elbette Macaristan’ın NATO üyeliği sürecinde hiçbir ülkeyi engellemeyeceğine dair sözümüzü tutacağız.” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu