Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macaristan Açıkladı! İsveç ve Finlandiya’nın NATO Onayını Erteledi

İsveç ve Finlandiya NATO'ya üye olma konusunda çalışmalar gerçekleştirirken konuyla ilgili Macaristan'dan yeni bir açıklama geldi. Detaylar haberde...
Macaristan Açıkladı! İsveç ve Finlandiya’nın NATO Onayını Erteledi
Yorum

İsveç ve Finlandiya NATO üyeliğine dair Türkiye ile görüşmeler gerçekleştirirken Macaristan’dan konuya dair dikkat çeken bir çıkış geldi.

Macaristan Başbakanı Victor Orban, Visegrad Grubu’nun Slovakya’daki toplantısı sonrasında açıklama yaparak, parlamentonun Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini 2023 yılının başlarında onaylayacağını söyledi.

Macaristan Parlamentosu NATO Üyeliğini 2023’ün İlk Oturumunda Konuşacak

Orban, Macaristan’ın iki ülkenin NATO üyeliğine katılımını desteklediğine fakat parlamentonun 2023’ün ilk oturumunda konuyu gündeme alacağını kaydetti. Bu toplantının Şubat ayında yapılacağını söyledi.

Macar hükümeti Temmuz ayında söz konusu yasayı sunmuştu fakat fakat Orban’ın iktidarı yasa tasarısını henüz görüşülmesi ve onaylanması için masaya koymadı.

Finlandiya ve İsveç şimdi Macaristan’da ve Türkiye’de onay almayı bekliyor.

Her iki ülke üye olma konusunda Türkiye ile temaslar kurmaya devam ediyor. Türkiye ise terör örgütleri konusundaki hassasiyeti ile ilgili iki ülkeden de gerekli adımları görmek istiyor.

İsveç ve Finlandiya’dan yetkililer Türkiye’ye konuyu görüşmek adına ziyaretlerde bulunuyor. En son İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Bilsström, yakın bir zamanda Ankara’ya ziyarette bulunacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu