Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maaş Zamlarını Koruyacak Vergi İndirimi için Hazırlık Başladı

Ara zamma rağmen yıl sonunu göremeyen maaşların korunması için vergi dilimine odaklanıldı. Ekonomi kadrolarının vergi indirimi, teşvik ve sosyal yardımlar için çalıştığı öğrenildi.
Maaş Zamlarını Koruyacak Vergi İndirimi için Hazırlık Başladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) bugün açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verilerinde Temmuz ayında zamlanan asgari ücretin açlık sınırının altında kalmaya devam etmesi ve gelecek yıl ara zammın yapılmayacağı söylentileri üzerine hayat pahalılığında nasıl nefes alınacağı soruları gündemde yerini buldu.

İktidara yakın gazetelerden olan Sabah’ta paylaşılan haberde ise maaşlardan alınan vergilerde iyileştirmelerin yapılacağı ve verilen zamların asgari ücreti eritmemesi için hazırlıkların yapıldığı kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Altı ayda bir zam yapılmasına rağmen düşük kalan maaşların korunması için vergi dilimde değişikliğe gidileceği öğrenildi.

Bu kapsamda maaşlardan alınan vergi diliminin yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilmesinin ele alındığı aktarıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü çalışmada, ücretleri düşüren Gelir Vergisi Kanunu’ndaki ikinci dilime girilmesi sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner

Yarından itibaren memur ve emekliler için yürütülecek olan toplu iş sözleşmesi toplantılarında ele alınacak olan vergi indirimi meselesinin gelir eşitsizliğinin çözümü için sonuca ulaştırılması bekleniyor.

Bu kapsamda verilecek teşvik ve alt gelir gruplarına tanınan sosyal yardımlar da yeniden güncellenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın