Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

LPG İthalatı Ekim’de 288 Bin Tonu Aştı!

EPDK tarafından açıklanan bilgilere göre Ekim'de LPG ithalatı ve üretimi artış gösterdi. Detaylar haberde...
LPG İthalatı Ekim’de 288 Bin Tonu Aştı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Ekim ayın ait “Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Sektör Raporu’nu yayımladı. Buna göre Ekim’de LPG ithalatı yıllık bazda yüzde 1,1 artış gösterdi.

EPDK’nın raporuna göre söz konusu dönemde LPG ithalatı 288 bin 439 tona yükseldi.

LPG ithalatı yapılan ülkeler ise Cezayir, ABD, Rusya, Kazakistan, Norveç, Nijerya ve Yunanistan olarak kayıtlara geçti.

Ekim’de rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahiplerince yapılan LPG ihracatı ise yüzde 47,8 arttı. Rakam 29 bin 968 tona yükseldi. İhracat, Lübnan, Bulgaristan, KKTC, Seyşeller, Marshall Adaları, Yunanistan, Romanya, Tunus, İsviçre ve Türkiye Serbest Bölgeleri’ne gerçekleştirdi.

“LPG Üretimi Ekim’de Yüzde 1,5 Arttı”

Eylül ayında LPG ithalatı, yıllık bazda yüzde 15,8 azalmıştı. 237 bin 171 tona gerilemişti. Rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahiplerince yapılan LPG ihracatı ise yüzde 32,3 artarak 26 bin 56 tona yükselmişti. Ayrıca LPG üretimi ise aynı dönemde yüzde 4,43 azalarak 92 bin 496 ton olarak kayıtlara geçmişti.

GCM Yatırım Banner

Ekim’de LPG üretimi ise yüzde 1,5 artarak 93 bin 627 ton olarak saptandı.

Dağıtıcı lisansı sahiplerince Ekim’de yapılan toplam LPG satışı yaklaşık 358 bin 483 ton olarak kayıtlara geçti. Satışlarda yüzde 79 pazar payı ile otogaz ilk sırada yer aldı. Sonrasında sırayla yüzde 15,5 tüplü LPG ve yüzde 5,6 ile dökme geldi.

Söz konusu ayda satışlarda yüzde 79 pazar payıyla otogaz birinci sırada yer aldı. Bunu, yüzde 15,5 ile tüplü LPG ve yüzde 5,6 ile dökme LPG izledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.