Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Londra Swap Piyasasında TL’nin Gecelik Faizi %500’ü Gördü

Londra piyasasındaki swap faizleri 2001 yılından bu yana en yüksek seviyeleri görürken, uzmanlar bu durumun olumlu etkilerinin kısa vadeli görüleceğini ve ekonomik temelleri etkilemediğini aktardı.
Londra Swap Piyasasında TL’nin Gecelik Faizi %500’ü Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk lirasının Cuma günü dolar karşısında sert düşüşünün ardından, Türk bankaları Londra swap piyasasında TL sağlama eğilimlerini sonlandırdı. Bu adımın ardından gecelik vadede TL faiz oranları yükselişe geçti. Geçtiğimiz hafta Londra’daki swap piyasasında Türk lirasının gecelik faizi %24 seviyesindeyken, Türk bankalarının kıskacı ile %500 oranını gördü.

Swap piyasasında TL’nin haftalık vadede faizi ise %150’ye çıktı.

Paratic Placeholder 640x360Londra wap piyasasına TL sağlamama eğiliminin seçim sonrasına kadar devam edeceği beklenirken, uzmanlar bu hamlenin geçici olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisine yapılan spekülatif saldırının uzun süre devam etmeyeceği yorumu yapıldı. Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen, kur üzerinde Merkez Bankası’nın adımları dışında swap faizlerindeki yükselişin de payı olduğunu söyledi.

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin, swapın TL borç almak ve vermek için kullanılan bir faiz olduğunu söyledi.

Paratic Placeholder 640x360Bir başka ifadeyle bizim bankalarımız ile yabancılar arasındaki para piyasasında oluşan bir faiz olduğunu yorumlayan Sezgin, “Ağustos’ta alınan önlem, yabancıların TL’deki spekülatif ataklarının önüne geçmek için atılmış bir adımdı. Bu önlemi o günden beri konuşmadık çünkü yabancı TL’ye yatırım yapıyordu, şimdi ise çıkış yapıyor.” yorumunda bulundu.

Deniz Yatırım analistleri swap faizlerindeki artışın TL’nin lehine pozisyonlanmaya mecbur bıraktığını söylerken, Merkez’den gelen adımlar sonrasında 2001 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördüğünü hatırlattı. Garanti Yatırım Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı Koordinatörü Tufan Cömert ise swap faizlerinde yaşanan yükselişin kısa vadeli olduğunu ve ekonomik temelleri etkilemediğini aktardı. Asıl etkinin yabancı girişi ile değil yerli yatırımcıların satışa geçmeleri ile görüleceğini sözlerine ekledi.

Dolar/TL geçen hafta çıktığı 5,84’ten, Merkez Bankası’nın attığı adımlar sayesinde dün gece 5,30’lara kadar geriledi.

Paratic Placeholder 640x360Kur saat 12:35’te 5,3923’te denge arayışında hareket ediyor. Manulife Gelişen Piyasalar Stratejisti Richard Segal, TCMB’nin bankacılık sistemine bir işaret göndermeye çalıştığını ve piyasa beklentilerini istikrara kavuşturmak istediğini aktardı. Merkez’in istikrar sağlandığına yönelik işretleri vermesi ile piyasaların normale döneceğini ifade eden Segal, şu an içinde olunan durumdan herkesin rahatsız olduğunu dile getirdi. Hafta sonu yapılacak seçimleri hatırlatarak, Cuma ya da Pazartesi günü bazı şeylerin daha açığa kavuşacağını yorumladı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

DÖVİZ KURLARI CANLI GRAFİKLER İÇİN TIKLAYIN

Segal, dolar kuru için yıl sonu tahminini 5,30 – 5,35 lira olarak açıkladı.

Paratic Placeholder 640x360Merkez Bankası’ndan yıl sonuna kadar 400 ila 500 baz puanlık faiz indirimi beklediğini söyleyen Segal, kurun yıl sonuna doğru 5,30 – 5,35 arasında seyredeceğini öngördü. Türk lirası için beklentilerinin iyimser olduğunu ifade eden kıdemli analist, bu durumda küresel şartların ve ABD Merkez Bankası FED’in uygulayacağı politikaların da etken olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.