Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar MB’nin Hamleleri ile Dün Gece 5,30’a Kadar Geriledi

Dün gece 5,30’lu seviyelere kadar inerek son bir ayın en düşük seviyesini gören dolar, yeni güne hafif toparlanarak başladı. Peki, doların düşüşünü hızlandıran faktörler neler oldu?
Dolar MB’nin Hamleleri ile Dün Gece 5,30’a Kadar Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma günü 5,84 liraya kadar tırmanan dolar kuru, dün gece 5,3049’a kadar inerek son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın swap piyasasında vadesi gelmiş toplam swap satış sınırını %20’ye çıkarması, bir hafta vadeli repo ihalelerine ara vermesi Türk lirasının düşüşünü sonlandırdı.

Bunların yanında yurt dışında TL’nin sıkışmasından dolayı swap faizlerinin gecelik %345 seviyesine kadar çıkması da doların düşüşünü hızlandıran faktörlerden bir diğeri oldu. Kur TSİ 08:46’da 5,3262 liradan işlem görüyor.

Dolar, Merkez Bankası’nın attığı adımlar sayesinde sert düşüş sergiledi.

2018 yılının yaz aylarında yaşanan kur atakları yurt içinde tüm dengelerin bozulmasına sebep olurken, Merkez Bankası o dönemde de art arda birçok hamleyi devreye sokarak liranın yeniden toparlanmasını sağlamıştı. Londra’da Manulife Asset Management’ın Gelişen Piyasalar Analisti Richard Segal, Türkiye’nin geçen yaz yaşananlardan dersini aldığını ve bu kez durumun kontrolden çıkmasına izin vermeyeceğini söyledi.

BDDK ve SPK yatırım bankası JP Morgan’ın yatırımcılara gönderdiği bilgi notuyla ilgili soruşturma başlattı.

JP Morgan’ın yatırımcılara yolladığı raporda, hisse senetlerinin önümüzdeki günlerdeki seyri hakkında bilgi verilmişti. Bu durumun spekülatif hareketlere yol açması sebebiyle BDDK ve SPK banka hakkında soruşturma başlattı. Bu gelişme de TL’nin güç kazanmasına yardımcı olan bir başka etken oldu.

TL’nin öngörülen oynaklık göstergesi Eylül ve Ekim aylarından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

TL’nin yurt dışında gecelik borçlanma maliyeti son iki gün içerisinde %345 seviyesine çıkarak, 2001 yılından bu yana en yüksek seviyeler ulaştı. Yabancı yatırımcının ödünç piyasada kısa vadeli TL borçlanarak dolar alması engellenmiş oldu. Yurt içinde alınan önlemlerin haricinde, yurt dışı bankalarında görülen bu gelişme de liranın kayıplarının tamamını geri almasını sağladı. TL diğer gelişen ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu