Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Londra için Küresel Finans Merkezi Uyarısı!

Dünyanın önde gelen finans merkezi Londra için uyarı geldi. Londra, lider konumunu elinde tutabilmek için daha fazla şey yapmalı!
Londra için Küresel Finans Merkezi Uyarısı!
HABER GİRİŞ

Danışmanlık şirketi Z/Yen Group tarafından yılda iki kez yayımlanan Küresel Finans Merkezleri Endeksi’ne (Global Financial Center Index-GFCI) göre New York’un ardından ikinci sırada yer alan Londra, daha aşağılara gerileyebilir.

Birleşik Krallık merkezli finansal ve ilgili profesyonel hizmetler endüstrisini destekleyen sektör lobi grubu TheCityUK, Londra’yı düşüşe karşı uyardı.

Uluslararası hukuk firması Freshfields Bruckhaus Deringer eşliğinde derlenen rapor, İngiltere’nin finansal hizmetler yatırımındaki lider rolünün, Singapur, Fransa ve Almanya’nın da hızla yetişmesi nedeniyle üç kıtadan gelen zorluklarla karşı karşıya olduğunu ortaya serdi.

İngiltere’nin sektördeki rolünü korumak için daha fazlasını yapmasına yönelik uyarılar arasına eklenen rapor, yurt dışında bulunan personelin Londra’da uzaktan çalışmasının kolaylaştırılması gerektiğini savundu.

Sınır ötesi uzaktan çalışmanın Londra’nın finans merkezi konumunu güçlendirebileceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Denizaşırı ülkelerdeki personelin İngiltere’deki finans firmaları için uzaktan çalışmasına izin verecek şekilde iş vizesi kurallarının değiştirilmesi gerektiği ve bunun tersinin de geçerli olduğu belirtildi.

Birleşik Krallık, Avrupa’daki finansal hizmetler doğrudan yabancı yatırımı için en büyük hedef olmaya devam ederken, bazı Birleşik Krallık şirketlerinin yurt dışında listelemeyi seçtiğini anımsatıldı.

“Yenilikçi bir sınır ötesi uzaktan çalışma sisteminin benimsenmesi aynı zamanda Birleşik Krallık’taki üretim işletmelerini de destekleyecektir” dendi.

Amsterdam gibi Avrupa Birliği merkezleri de bloktaki yatırımcılardan büyük ölçüde kopuk bir Brexit sonrası Britanya ile daha sıkı rekabet ediyor. Hatta İngiltere, 2021’deki 60’a kıyasla Fransa’dan yalnızca üç finansal hizmet projesi daha çekti.

Öte yandan TheCityUK Yönetim Kurulu Başkanı Anne Richards, grubun uluslararası konferansının açılış konuşmasıyla gündeme geldi.

Konferansın, İngiltere’nin değişken bir dünyada küresel bir finans merkezi olarak oynadığı rolü yansıtmak için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Jeopolitik bölünmelerin sertleştiğini ve sınır ötesi yatırıma karşı rüzgarları yoğunlaştırdığını belirten Anne Richards, şöyle açıklamada bulundu:

“Diğer büyüyen finans merkezlerini incelediğimizde, hükümet, düzenleme ve endüstrinin politikalarını ve önceliklerini birleştirmek için sistematik çabalar görüyoruz. Bunlar genellikle net bir uzun vadeli politika hedefleri ve hırsları duygusuyla desteklenir. Dolayısıyla artık dünyadaki yerimizi yeniden değerlendirme ve tutarlı bir yaklaşımla yanıt verme şansımız var. Bunun için hem güçlü yönlerimizi geliştiren hem de yenilerini geliştiren iddialı bir uluslararası stratejiye ihtiyacımız var.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.