Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Londra Borsası Rus Yaptırımlarından Minimum Etki Bekliyor

Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (The London Stock Exchange Group- LSEG), kazanç bilançosunda Rusya’ya yönelik yaptırımlara değindi.
Londra Borsası Rus Yaptırımlarından Minimum Etki Bekliyor
HABER GİRİŞ

Bugün yapılan açıklamaya göre Rusya’ya Ukrayna işgali sonrası uygulanana mali yaptırımların işler üzerinde yalnızca küçük bir etkisi olacağını söyledi.

Bu açıklama, birçok uzmanın “Batı Rusya ekonomisini yok edebilir mi” sorusuna verdiği yanıtı akla getirdi. Çünkü görüş bildiren pek çok önde gelen ekonomist, Batı yaptırımlarının Rusya ekonomisi üzerinde derin yaralar bırakacağını söyledi.

Bazıları bu etkilerin, çöken Rus borsası ve para biriminden de anlaşılacağı üzere çoktan görülmeye başladığının üzerini çizdi. İngiltere merkezli borsa ve finansal grup şirketi de yaptırımların kendisini etkilemeyeceğini öngördü.

LSEG, Rusya-Ukrayna Savaşından Büyük Bir Etki Beklemiyor

LSEG bugün 2021 için öncü tam yıl sonuçlarını bildirdi. Açıklamada Rusya-Ukrayna savaşına şöyle yer verildi:

“Acil odak noktamız insanlarımızın güvenliği olmakla birlikte Ukrayna’daki çatışmanın etkisini yakından izliyoruz. Düzenleyiciler ve yetkililerle ilgili tüm yaptırımlar konusunda aktif olarak ilgileniyoruz ve uygun önlemleri alıyoruz. LSEG’in Rusya ve Ukrayna’daki operasyonları, toplam gelirin yüzde birinden azını oluşturuyor.”

GCM Yatırım Banner

Borsa, bazı Rus listelerinde ticareti askıya aldığını duyurmuştu.

Geçen yılın başlarında veri ve analitik şirketi Refinitiv’i 27 milyar dolara satın alan borsa, anlaşmadan elde edilen tasarrufların 2021’de 151 milyon sterlinlik bir çalışma oranı ile hedefi önemli ölçüde aştığını söyledi.

2021 için düzeltilmiş kâr yüzde 44,6 artışla 1,823 milyar sterlin (2,44 milyar $) oldu. Toplam gelir yüzde 0,8 artışla 7,165 milyar sterline ulaştı.

LSEG CEO’su David Schwimmer; “LSEG, Refinitiv satın alımının tamamlanmasının ardından başarılı bir ilk yılı geride bıraktı. Güçlü bir finansal performans elde ettik, tüm hedeflere ulaştık veya bunların ötesindeyiz ve 2022’de iyi bir ivme yakaladık” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.