Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lokman Hekim’in 14 Milyon Dolarlık GES Başvurusu Onaylandı

Lokman Hekim Van A.Ş.’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi için yaptığı başvurunun onaylandığı bildirildi.
Lokman Hekim’in 14 Milyon Dolarlık GES Başvurusu Onaylandı
HABER GİRİŞ

Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt A.Ş. güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı hakkında sürece dair açıklama yaptı. Şirket bu yılın Ocak ayında, sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere enerji tüketiminin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması amacıyla GES yatırımının başlamasına, bunun için gerekli tüm izin, başvuru ve anlaşmaların yapılmasına karar vermişti.

GES’e dayalı elektrik üretimi için Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş.’nin bağlı ortaklığı Lokman Hekim Van A.Ş. (1 mwe) adına Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye yaptığı başvuruların onaylandığı bildirildi.

Yine aynı kapsamda başvurusu yapılan yüzde 100 bağlı ortaklığı Lokman Hekim İstanbul A.Ş.’nin (3,2 mwe) onay sürecinin devam ettiği belirtildi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada, ÇED süreci ve teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından yatırım teşvik belgesi için başvuruların yapılacağı, teşvik alınması durumunda finansman ve vergisel konularda avantaj sağlanacağı ifade edildi.

Uygun Maliyetli Kredi Alınması Planlanıyor

Projenin maliyetinin yaklaşık 14 milyon dolar olduğu belirtilirken, uzun vadeli, uygun maliyetli ve TL kredi ile finanse edilmesi planlandığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Üretimin 2024 yılının birinci çeyreğinde başlaması hedefleniyor. 13 mwe (yaklaşık 18 mwp) kurulu güce sahip güneş enerjisi santraliyle yıllık yaklaşık 25 milyon kWh üretim yapılması planlanıyor.

Projenin kurulumunun tamamen bitmesinin ardından grubun kendi tükettiği elektriğin tamamının buradan karşılanacağı ifade edildi.

Projenin tahmini geri dönüş süresinin enerji fiyatlarına bağlı olarak 3-5 yıl içinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın