Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Litvanya: AB Rus Yaptırımlarını Sertleştirmeli

Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına AB'nin daha sert yaptırımlar uygulaması gerektiğini bildirdi. İşte detaylar;
Litvanya: AB Rus Yaptırımlarını Sertleştirmeli
HABER GİRİŞ

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda bugün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nden (AB) talepte bulundu. Nauseda açıklamalarını Fransa’nın Strazburg kentindeki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu toplantısında yaptı.

Ukrayna’nın Rusya tarafından haksız işgali sebebiyle AB’den daha sert yaptırımlar uygulamasını isteyen Nauseda, Rusya’nın Avrupa değerlerine tehdit oluşturduğunu ileri sürdü.

“Hepimizi ezmeden önce bu saldırganlığı durdurmalıyız.” ifadeleriyle dikkat çeken Nauseda, sadece Ukrayna halkının kaderinin buna bağlı olmadığını belirtti. Avrupa’daki kalıcı barışın da yaptırımlar sayesinde mümkün olacağını ifade etti.

Sorumlulardan Hesap Sorulmalı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı gaddar savaşını durdurana kadar Rus yaptırımlarının sertleştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, saldırı suçlarının sorumlularından da hesap sorulması gerektiğini aktardı.

Nauseda yaptığı açıklamada tüm bu sebeplerden suçları soruşturacak özel bir uluslararası mahkemenin kurulmasını gerektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Batı yaptırımları arasında yer alan Rus varlıklarının dondurulması konusuna da değinen Nauseda, “Rusya’nın dondurulmuş varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanılmasına da destek veriyorum.” dedi.

AB’ye Katılmak İsteyen Ülkeler Reform Yapmaya İstekli

Bir barış projesi olarak kurulan Avrupa topluluğunun bugün eşi görülmemiş bir baskı altında olduğunu söyleyerek; bu sebepten barış, özgürlük, demokrasi ve refahın kıymetinin bilinmesi gerektiğini iletti.

Avrupa Birliği’nin genişletilmesi gerektiğine de dikkat çeken Nauseda, daha güçlü bir Avrupa için birliğe katılmak isteyenlerin reform yapmaya hevesli olduğunu paylaştı.

AB’nin daha güçlü olması için yeni üyelerin kucaklanması gerektiğinin altını çizdi. Bu sebepten Ukrayna, Moldova ve Batı Balkan ülkeleriyle ilgili alınan son kararları memnuniyetle karşıladığını ekledi.

Son dönemde Moldova’nın Rusya yanlılarından ciddi bir siyasi baskı ve enerji sıkıntısı çektiğine işaret eden Nauseda, özellikle Moldova’nın AB’nin daha fazla desteğine ihtiyacı olduğunu bildirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.