Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lisanslı Depoculukta Bürokrasi Azalıyor

Tarım depoculuğunda, Ticaret Bakanlığı'nın yeni düzenlemeleriyle bürokratik işlemlerin azaldığı ve yeni ücret tarifelerinin geldiği bildirildi. Detaylar haberde;
Lisanslı Depoculukta Bürokrasi Azalıyor
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı “Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan düzenlemelerle birlikte, lisanslı depo işletmelerinin faaliyet izni alma sürecinde istenen belgelerde önemli değişikliklere gidildi.

Düzenlemeyle birlikte bürokratik işlemlerin azaltılması hedefiyle ilk başvuruda istenilen bazı belgelerin artık talep edilmeyeceği kaydedildi.

Yeni ücret tarifesinin de yürürlüğe girdiği ve bu tarifenin öncesinde depolarda bulunan ürünler için geçerli olacağı vurgulandı.

Borsa ile Lisanslı Depo İşletmeleri Arasında Sözleşme Yapılacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, lisanslı depolarda depolanan ürünler için tahakkuk eden depolama ücretlerini aylık dönemlerde lisanslı depo işletmelerine ödeyeceğini belirtti

Söz konusu ödemelerin başlangıç tarihinin, Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde duyurulacak usul ve esaslara göre gerçekleşeceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Diğer bir taraftan, bu yılın Ocak ayında onaylanan lisanslı depo ücret tarifesinin 8 Şubat 2024’ten (Bugün) itibaren tüm lisanslı depolardaki ürünler için uygulanmaya başlanacağına dikkat çekildi.

Yönetmelik değişikliğiyle birlikte lisanslı depo işletmelerine, Borsa düzenlemeleri çerçevesinde vadeli işlem sözleşmelerindeki ürün teslim yükümlülüğünü yerine getirme, ürün dağıtım ve teslim noktası olarak görev alma yetkisi verildiği aktarıldı.

Bu konuda belirlenen hak ve yükümlülüklerin ise Borsa ile lisanslı depo işletmeleri arasında yapılacak sözleşmeyle belirleneceğinin altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın