Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Letonya ve Estonya’dan Karar! Çin İş Birliği Grubundan Çekildiler

Litvanya'nın ardından Letonya ve Estonya da Çin iş birliği grubundan ayrıldı. Detaylar haberde;
Letonya ve Estonya’dan Karar! Çin İş Birliği Grubundan Çekildiler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Letonya ve Estonya, bir düzineden fazla Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin oluşturduğu Çin iş birliği grubundan çekilme kararı aldı.

İki ülke böylelikle geçen Mayıs ayında oluşumdan ayrıldığını açıklayan Litvanya’nın ayak izlerini takip etmiş oldu.

Bu hamlenin Batı’nın, kendi toprakları olduğunu iddia ettiği demokratik olarak yönetilen bir ada olan Tayvan üzerindeki askeri baskıyı artırdığı için Çin’e yoğun eleşiriler getirdiği bir dönemde gelmiş olması dikkat çekti.

Letonya: Artık Stratejik Hedeflerimizle Uyumlu Değil

Letonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “16+1 formatına geçmişteki katılım, istenen ekonomik sonuçları vermedi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı ise “Letonya’nın Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle Çin liderliğindeki iş birliği çerçevesine devam eden katılımı, mevcut uluslararası ortamda artık stratejik hedeflerimizle uyumlu değil” şeklinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Litvanya ve Çin arasındaki ilişkiler, Baltık ulusunun Tayvan’ın geçen yılın sonlarında fiili bir büyükelçilik açmasına izin vermesinin ardından kötüleşmişti.

Çin ile Yapıcı İlişkiler Mesajı da Verildi

Perşembe günü yayınlanan açıklamalarda, her iki ülke de kurallara dayalı uluslararası düzen ve insan haklarına saygı çerçevesinde olmak üzere “Çin ile yapıcı ve pragmatik ilişkiler” için çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.

Estonya Dışişleri Bakanlığı ise henüz konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapmadı.

Bu arada ayrılıklara rağmen Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Slovakya, Polonya ve Slovenya iş birliği formatında kalmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın