Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lenovo’nun İlk Çeyrek Geliri Bilgisayar Talebi Etkisi ile Düştü

Çin merkezli bilgisayar üreticisi Lenovo, tüketici talebindeki azalmanın etkisiyle, üçüncü çeyrekte gelir düşüşü bildirdi.
Lenovo’nun İlk Çeyrek Geliri Bilgisayar Talebi Etkisi ile Düştü
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Lenovo, Ocak-Mart çeyreğinde gelirinde yüzde 24’lük bir düşüş bildirdi. Şirket kişisel bilgisayarlara (PC) olan talebin düşmeye devam etmesine rağmen, beklentileri karşıladı.

Lenovo, dördüncü çeyrek gelirinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 düşüşle 12.63 milyar dolar olduğunu ve art arda üçüncü çeyrekte yıllık bazda düşüş kaydettiğini bildirdi. Mart ayına kadar tüm yıl için gelir yüzde 14 daralarak 2019’dan bu yana ilk yıllık düşüşü temsil ediyor.

COVID-19 pandemisi ile tüketiciler ve şirketler, uzaktan çalışmaya uyum sağlamak için ekipman stokladıkça veya mevcut teçhizatı yükselttikçe elektronik satışlarında büyük bir artış sağlandı. Geçen yıldan bu yana düşen talep, gelirde daralmayı beraberinde getirdi. Önceki çeyrek için Lenovo, gelirinde yüzde 24’lük bir düşüş bildirdi ve bu, 14 yılın en yüksek seviyesi oldu.

Pazar araştırma şirketi IDC’nin verilerine göre sektördeki küresel bilgisayar sevkiyatları Ocak-Mart döneminde yüzde 29 düşüşle 56,9 milyon birime geriledi. Bu rakamlar pandemi öncesi 2018 ve 2019’daki rakamların da altında.

Kâr marjlarını artırmak için Lenovo, akıllı telefonlar, sunucular ve bilgi teknolojisi (BT) hizmetleri gibi bilgisayar dışı işleri genişletiyor. Mart ayına kadar tüm yıl boyunca, bilgisayar dışı işler yüzde 7 büyüdü ve şu anda toplam gelirin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

GCM Yatırım Banner

Ocak-Mart döneminde hissedarlara atfedilebilen genel net gelir, analistlerin 212.49 milyon dolar tahmini tahmini karşısında yüzde 72 düşüşle 114 milyon dolara geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.