Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov’dan BM’ye Tarafsızlık Çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Guterres bir araya gelerek Ukrayna’daki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Görüşmenin detayları haberde;
Lavrov’dan BM’ye Tarafsızlık Çağrısı
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’ın yaptığı görüşmeye ilişkin detaylar paylaşıldı. İkili görüşmede odak noktasının Ukrayna’daki durum olduğu bildirildi.

Devam eden krizin sebeplerine değinen Lavrov, Rusya’nın ulusal güvenliğine yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması için özel askeri operasyonun ilerleyişini ve hedeflerini de belirtti.

Yayımlanan açıklamada Lavrov’un, “BM platformunu yalnızca sürmekte olan krizi uzatmaya yarayan siyasallaştırılmış Rusya karşıtı girişimleri desteklemek için kullanan Batılı devletlerin davranışlarını eleştirdi.” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Görüşmede Lavrov, Batı’nın tahıl anlaşmasının Rusya’daki kısmını uygulamasında ilerleme kaydedilmediğini savundu.

Tahıl Anlaşmasında Rusya’ya Verilen Sözler Tutulmadı

Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye arasında 22 Temmuz 2022 tarihinde imzalanan Kasım 2022’de uzatılmasına karar verilen tahıl koridoru anlaşması, Mart ayında ortak karar ile 60 gün daha uzatılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalanan anlaşmanın tüm maddelerinin uygulanması gerektiğine Rusya Mart ayında dikkat çekmişti. Lavrov, anlaşma kapsamında verilen sözlerin tutulmadığını savundu.

Tahıl anlaşması kapsamında Ukrayna’nın gıda, Rusya’nın ise tarımla gübre ihracatı güvence altına alınarak küresel pazara ücretsiz erişimine olanak tanınacaktı. Lavrov, anlaşmanın paket niteliğinde olmasına rağmen Rusya için somut adımların hala atılamadığına vurguda bulundu.

Rus haber ajansı TASS’a göre BM yönetimine hitaben açıklamalarda bulunan Lavrov, BM Şartı’nın 100. Maddesinde yer alan tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine sıkıya bağlı kalmaya çağırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın