Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov, Rusya’nın Batı’da Birçok Dostu Olduğunu Savundu

Rusya'nın üst düzey diplomatı bugün yaptığı açıklamada bazı ülkelerin batı hegemonyasını kabul etmediğine işaret etti. Detaylar haberde;
Lavrov, Rusya’nın Batı’da Birçok Dostu Olduğunu Savundu
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün Alexander Gorchakov Kamu Diplomasisi Fonu’nu koruma kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Lavrov; Çin, Hindistan, Avrasya Kıtası, Asya-Pasifik Bölgesi, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’nın Batı hegemonyasına karşı çıktığını savundu.

Lavrov açıklamasında Batı’nın küresel arenadaki hegemonyasını sürdürmesinde söz konusu ülkelerin yardımcı olmayacağına dikkat çekti.

Bugünün dünyasının çok kutuplu olduğunu savunan Lavrov, eski ana devletler için mevcut koşullarda ateşten kestane çıkarmak isteyen çok az kişinin olduğunu kaydetti. Bu durumunsa ulusal çıkarların zararına olduğunu ekledi.

Dünya Devletlerinin Dörtte Üçü Rus Ambargolarına Katılmıyor

Dünya devletlerinin yaklaşık dörtte üçünün Rusya karşı uygulanan ambargolara katılmadığına işaret eden üst düzey diplomat, söz konusu sebeplerden dolayı bu durumun doğal olduğunu ileri sürdü. Bu ülkelerin tamamının Ukrayna ve çevresindeki durum için dengeli bir pozisyon aldığını belirtti.

Bahsi geçen ülkelerin bir taraf tutmamanın ne demek olduğunu anladıklarını aktaran Lavrov açıklamasında şu şekilde konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Anglosaksonların ve ortaklarının hegemonyalarını korumalarına yardım etmek veya daha doğrusu küresel arenada hegemonyalarını korumaya çalışmak uğruna meşru ulusal çıkarlarından taviz vermek istemiyorlar.”

Çin Başkanı Xi Jinping’in tüm uluslararası topluma böl ve yönet girişimlerinin başarısızlığa mahkum olduğunu gösterdiğini söyleyen Lavrov, Xi’nin Moskova ziyareti hakkında da konuştu.

Rusya’ya yönelik uygulanan ambargolar ve kirli kampanyaya rağmen Batı dahil dünyanın her ülkesinden Rusya’nın hala birçok dostu olduğunu vurguladı.

Rusya’nın çok uluslu olduğunu belirten Lavrov, bahsi geçen ülkelerin Rus kültürünü sevdiğini ve geleneksel ahlaki ailevi değerleri paylaştıklarının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın