Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lavrov: Rusya, Ukrayna’nın Tahıl İhracını Engellemiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın tahıl ihracatına ilişkin konuştu ve herhangi bir engellemede bulunmadıklarını söyledi.
Lavrov: Rusya, Ukrayna’nın Tahıl İhracını Engellemiyor
Yorum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna ve Rusya’nın geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yapılan tahıl sevkiyatlarının önündeki engeli kaldırmak için bir anlaşma imzalamasının ardından konuştu. Lavrov açıklamasında, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı yapılması için hiçbir engel olmadığını söyledi.

Rus füzelerinin geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın ana Odesa limanını vurmasının ardından konuşan Lavrov, saldırının limandaki askeri altyapıyı hedef aldığını söyledi. Lavrov, tahıl koridoru anlaşmasında, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri altyapıya saldırmaya devam etmesini önleyecek hiçbir şey olmadığını ifade etti.

Bakan Lavrov, Batı’nın yaptırımlarına katılmayı reddeden bir kıtayla bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan Afrika gezisinin ikinci ayağı kapsamında Kongo Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.

Hem Batı hem de eski Sovyetler Birliği ile karışık bir bağ mirasına sahip olan Afrika ülkeleri, Ukrayna’daki savaşta taraf olmaktan kaçındı. Ülkelerin çoğu Rus tahılı ve giderek artan bir şekilde enerji ithal ediyor. Aynı zamanda Ukrayna tahılı satın alıyor ve Batı’nın yardım akışlarından yararlanıyorlar.

Lavrov, Afrika’dan, Batı’nın tek kutuplu bir dünya düzeni dayatma girişimlerine direndiği için övgüyle bahsetti. Rusya’nın Ukrayna limanlarını abluka altına alması, tonlarca tahılın ihraç edilmesini engelledi ve küresel boyutta gıda krizi endişelerinin artmasına neden oldu.

Türkiye’nin arabuluculuğunda, İstanbul’da Rusya ve Ukrayna heyetleri, Karadeniz’de oluşturulacak tahıl koridoruna imza atmıştı. Ancak bu saldırının ardından, Rusya liman kenti Odesa’ya saldırılar düzenlemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu