Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lavrov Mariupol’de Barış Görüşmeleri Önerisini Reddetti

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'da barış görüşmeleri düzenleme önerisine olumlu yanıt vermedi. Detaylar şöyle…
Lavrov Mariupol’de Barış Görüşmeleri Önerisini Reddetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Moskova’da yaptığı görüşmenin ardından konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Kiev’in Ukrayna’nın liman kenti Mariupol’da barış görüşmeleri düzenleme önerisini reddetti.

Herhangi bir müzakereye kimin arabuluculuk yapacağı konusunda konuşmak için henüz çok erken olduğunu belirtirken, Rusya’nın Ukrayna konusunda müzakereler yoluyla diplomatik bir çözüme kararlı olduğunu söyledi.

Guterres ile yaptığı görüşmenin detayları ise bakanlığın sitesinde yayımlandı. BM’nin karşı karşıya olduğu birçok sorundan bahsettiklerini, Suriye’de, Libya’da devam eden çalışmalar olduğunu ve Ortadoğu yerleşiminin unutulmaması gerektiğini belirtti.

“Genel Sekretere ve ekibine, Ukrayna’daki ve çevresindeki durumu dünya sahnesindeki süreçlerden ayrı olarak değil, biriken ve her zaman gitmekten çok uzak olan eğilimler bağlamında ele alma gereğini anladıkları için minnettarız.” diyen Lavrov, Guterres ile detaylı bir görüşme yaptığını açıkladı.

Operasyonun jeopolitik alanlarıyla ilgili olarak yapıldığını, Ukrayna’nın uzun yıllardır Rusya’yı rahatsız etmek amacıyla, Rus dilini, Rus medyasını, kültürünü ve genel olarak yasaklayan yasaları teşvik etme faaliyetleri yaptığını iddia etti.

Nazi teori ve pratiğini teşvik eden adımların kanunlaştırıldığını belirterek, “Kuşkusuz Genel Sekreter, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıkladığı kararlardan, ordumuzun Donetsk ve Luhansk milisleriyle birlikte Ukrayna topraklarında yürüttüğü operasyonun sebep ve amaçlarından haberdardır. Bu hedefler öncelikle sivil nüfusu korumaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu