Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde’dan Sıkılaşma Mesajı: Daha Büyük Faiz Artırımları Gelebilir

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklamalarda bulundu.
Lagarde’dan Sıkılaşma Mesajı: Daha Büyük Faiz Artırımları Gelebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, gelecekteki para politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Christine Lagarde, piyasaları Avrupa Merkez Bankası’nın yolda kalmaya kararlı olduğu konusunda uyardı ve enflasyonu düşürmek için ileride daha büyük faiz oranları artışlarının beklendiğinin sinyalini verdi.

ECB Başkanı, Euro Bölgesi enflasyonunun Ekim’de zirve yaptığına dair işaretlere yanıt olarak, merkez bankasının faiz artışlarını yakında durduracağı görüşünden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Lagarde açıklamasında, “Finansal piyasaları pozisyonlarını gözden geçirmeye davet ediyorum, bunu yapmaları iyi bir tavsiye olur” ifadelerini kullandı.

Euro, Lagarde’nin şahin sözlerinin hemen ardından dolar karşısında yüzde 0,2 yükseldi ve 1,0821 dolardan işlem gördü.

Faiz Politikasında Sıkılaşma Beklentisi Arttı

Merkez bankası üyeleri, ECB’nin gösterge mevduat faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,5’e yükseltmelerinin beklendiği 2 Şubat’ta bir sonraki toplantısını yapacak. Lagarde’nin sözleri, konseyin Mart ayındaki bir sonraki toplantısında 50 baz puanlık bir artış ihtimalini artırıyor.

ECB, enflasyonun Ekim ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 10,6’ya ulaştığı fiyatlardaki artışla mücadele etmek için geçen yıl faiz oranlarını toplam 2,5 puan artırdı. Buna rağmen Euro Bölgesi’ndeki faiz oranları, ABD ve İngiltere’nin borçlanma maliyetlerinin altında kalmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Lagarde, tüm enflasyon ölçümlerinin merkez bankasında hala bir endişe kaynağı olduğunu belirterek, “Enflasyon, her açıdan, çok yüksek” diye konuştu.

Enflasyonun yüzde 2’lik hedefine geri çekilmesini sağlamak için faiz oranlarının yeterince uzun süre kısıtlayıcı bölgede kalması gerektiğini söyledi. ECB Başkanı, avro bölgesi ekonomisinden gelen gelişmiş sinyallerden memnun olduğunu vurguladı.

Pictet Wealth Management ekonomisti Frederik Ducrozet, “Çekirdek enflasyonun Avrupa Merkez Bankası’nı daha rahat ettirecek seviyelere inmesi birkaç ay alacak. Neredeyse tüm ECB yetkilileri enflasyona karşı mücadelelerinde birleşmiş görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Lagarde’ın şahin sözleri sonrası Avrupa borsalarında kayıplar arttı. Stoxx Europe 600 günlük bazda yüzde 1,3 düşerken, tüm sektörler negatif bölgede işlem görüyor. Alman Dax ve Fransız Cac 40 yüzde 1.4’lük kayıplar kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.