Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde: Tarihin En Hızlı Faiz Artışına İmza Attık

ECB Başkanı Lagarde enflasyon ve faiz artışları hakkında konuşarak, dijital euronun piyasaya sürüleceği tarih hakkında açıklama yaptı. Detaylar haberde...
Lagarde: Tarihin En Hızlı Faiz Artışına İmza Attık
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz kararı açıklandıktan sonra Başkan Christine Lagarde faiz oranları artışının devam edebileceğine yönelik mesaj verdikten sonra bugün yeni açıklamalarda bulundu. Enflasyon görünümünde yukarı yönlü önemli riskler oluşturabilecek unsurlar olduğuna dikkat çekti.

ECB Başkanı Lagarde, enflasyonun gidişatına yönelik belirsizliğin yüksek olduğu bir durumda olduklarını kaydetti.

” Tarihin En Hızlı Faiz Artışına İmza Attık”

Özellikle Avrupa ülkelerindeki ücret artışlarına ilişkin potansiyel risklere karşı aşırı dikkatli ve özenli olunması gerektiğini söyledi.

Avrupa’da gerçekleşen protestolar hakkında konuşan Lagarde, toplu pazarlık ve bazı durumlarda grevlerin şaşırtıcı olmadığını çünkü geçen yıl reel ücretlerin önemli ölçüde düştüğünü kaydetti.

Lagerde, Temmuz 2022’de faiz artışlarına başladıklarını ve bir yıldan kısa bir süre içinde 375 baz puan faiz artırımına giderek tarihin en hızlı artışına imza attıklarını bildirdi. Enflasyonla mücadele etmek için çok bilinçli ve kararlı bir şekilde hareket ettiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Ekim 2023’te Dijital Euro Hakkında Karar Verilecek”

Enflasyonu dizginleyemeye kararlı olduklarını bildirdi.

Dijital Euro hakkında konuşan Lagarde ne zaman piyasaya sürüleceği ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Ekim 2023, Yönetim Konseyi’nin bir sonraki aşamaya, yani dijital avroyu denemeye geçip geçemeyeceğimize karar vermesi gerekeceği zaman olacak. Bir sonraki aşamada, tüm potansiyel hataları, tuzakları, eksiklikleri ve sınır ötesi temelde çalışma şeklini kontrol edeceğiz. Bu aşama bittikten sonra, nihayet başlatılıp başlatılmayacağına karar verilecek. Belirli bir tarihim yok ama 2026 veya 2027 olması beni şaşırtmaz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.