Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde Parasal Gevşeme için Bu Veriye Dikkat Çekti

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, parasal genişlemeye geçilmesi için ücret verilerinin takip edileceği mesajını verdi. Detaylar geliyor...
Lagarde Parasal Gevşeme için Bu Veriye Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, merkez bankası yetkililerinin faiz oranı politikasındaki bir sonraki değişikliğin faiz oranlarını düşürmek olacağı konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Lagarde, ECB’nin bir sonraki hamlesinin eğer faiz artırımı ya da faiz indirimi seçeneği varsa, kesinti olacağı konusunda geniş bir mutabakat olduğunu belirtti. ECB Başkanı, her türlü veriye ihtiyaçları olduğunu ancak bunlardan kritik derecede önemli olanın ücretlerle ilgili veriler olduğunu söyledi.

Lagarde’ın açıklamaları, borçlanma maliyetlerinde ilk indirimin ancak 2024 ortalarına doğru, yani piyasaların tamamen fiyatladığı Nisan toplantısından sonra mümkün olabileceğine işaret ediyor.

ECB, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının cereyan etmesinin ardından yükselen fiyatları dizginlemek için yaptığı tarihi artışlar sonrasında gösterge mevduat faiz oranını geçtiğimiz hafta üst üste üçüncü toplantısında sabit bıraktı. Halihazırda faiz oranı yüzde 4 seviyesinde bulunuyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyon geçen yıl yüzde 10’un üzerine çıkmış ancak ECB’nin sıkılaştırma politikası sonrasında orta vadeli hedef olan yüzde 2’ye doğru düşüş kaydetti. Son açıklanan verilere göre Aralık ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 2,9 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Lagarde değerlendirmesinde, “Enflasyonla mücadele eğilimindeyiz, buna şüphe yok. Fakat kendimize güvenmek için bu süreçte daha fazla ilerlememiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın