Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lagarde: Düşük Enflasyona Dönüş Pek Olası Değil!

Christine Lagarde, enflasyona ilişkin söylemlerine bir yenisini ekleyerek yüksek fiyat artışıyla ilgili uyarıda bulundu. Detaylar haberde;
Lagarde: Düşük Enflasyona Dönüş Pek Olası Değil!
Yorum

Avrupa Merkez Başkanı (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kurumun Portekiz’deki panelinde, ultra düşük enflasyon dönemine geri dönme olasılığının zayıf olduğunu açıkladı.

Bu nedenle merkez bankalarının yüksek fiyat artışı beklentilerine uyum sağlaması gerektiğini vurguladı. Söz konusu açıklamalarıyla Temmuz’da taahhüt edilen faiz artırımını, daha sert revizyonların izleyebileceğine işaret etti.

Lagarde’nin yorumları dün “Hızla değişen bir dünyada para politikasının zorlukları” konulu forumdaki konuşmasının üzerine geldi.

Burada ECB Başkanı, Temmuz ayında politika faizlerini 11 yıl aradan sonra ilk kez artırmayı planladıklarını duyurdu. Tüm zorluklara rağmen ECB’nin fiyat istikrarı konusunda karşısına çıkan her engeli ele alacağının altını çizdi.

“Politika duruşumuzun, Euro Bölgesi genelinde düzenli bir şekilde iletilmesini sağlayacağız.” diyerek her engelin sert bir kararlılıkla aşılacağını aktardı.

Ancak ekonomistler, 19 ülkeli Euro Bölgesi’nde halihazırda yüzde 8’in üzerine çıkan fiyat artışının sonbahar başlarına kadar daha da artacağını öngördü. Ardından yavaş bir gerileme olacağını ve bu düşüşün, gösterge enflasyonun 2024’e kadar ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalacağını görebileceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu