Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KYK Yurt Başvuruları için Beklenen Açıklama Geldi

Bakan Mehmet Kasapoğlu, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği yurt başvurularıyla ilgili açıklamayı yaptı. İşte detaylar...
KYK Yurt Başvuruları için Beklenen Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı yurt başvurularının başladığını duyurdu. Bugün başlayan başvuruların 28 Ağustos saat 23.59’a kadar devam edeceğini söyledi. Yerleştirmelerin öğrencilerin gelir, başarı ve sosyal durum kriterlerine göre puanlandırılarak gerçekleşeceğini açıkladı.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’deki yurtların dünyada eşi benzeri olmadığını vurguladı. Geçen yıl pandemiye rağmen yurt yerleştirme oranının yüzde 90’nın üzerinde olduğunu belirtti. Öğrenci konaklama taleplerinin İspanya’da yüzde 6’sının, İngiltere’de yüzde 24’ünün, Fransa’da yüzde 15’inin, ABD ise yüzde 12’sinin karşılandığını aktardı.

Yurt Ücretleri Eylül’de Belirlenecek

Bakan, yurt ücretleriyle ilgili internette dolaşan ifadeler hakkında açıklama yaptı. Yurt ücretlerinin Eylül ayı içerisinde belirleneceğini ifade etti. Bunun haricindeki hiçbir bilgiye itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü yurt başvurularıyla ilgili bilgileri paylaştı. 2022-23 eğitim ve öğretim dönemi içinde ilk defa herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran öğrencilerin yurt başvurusunda bulunabileceğini açıkladı.

Aynı zamanda eğitimini sürdürmekte olan ara sınıf öğrencileri de başvuru yapabilecek. Öğrenciler bilgilerini başvuru süresinin sonuna kadar güncelleyebilecek.

GCM Yatırım Banner

Öğrencilerin başvuru yaparken izlemesi gereken adımları şu şekilde aktardı;

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacağı için e-Devlet şifresi olmayan öğrenciler kimlik kartlarıyla PTT şubelerine giderek şifre alacak.

E-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekecek.

Öğrenciler e-Devlet’te yer alan okul/bölüm bilgilerini kontrol ederek bilgilerinde hata varsa üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek güncellemeleri yapacak.

Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.