Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey Kore’nin Füze Denemesine ABD’den Tepki

ABD, Kuzey Kore'nin uzun menzilli balistik füze denemesini şiddetle kınayarak müzakere masasına oturulması için davette bulundu. İşte detaylar;
Kuzey Kore’nin Füze Denemesine ABD’den Tepki
Yorum

Japonya Savunma Bakanlığı tarafından Kuzey Kore’nin, Japon Denizi yönüne orta veya uzun menzilli balistik bir füze fırlattığı açıklandı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi (MGK) Sözcüsü Adrienne Watson, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin söz konusu eylemi kınadığını kaydetti.

Kuzey Kore’nin uzun menzilli balistik füze denemesini kınayan Watson, ABD’nin tüm ülkeleri bu ihlalleri kınamaya çağırdığını vurguladı. Kuzey Kore’ye de ciddi müzakereler için masaya oturma çağrısında bulundu.

Watson açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden ile ulusal güvenlik ekibinin müttefikler ve ABD’li ortaklarla yakın koordinasyon halinde Kuzey Kore’nin eylemini değerlendirdiklerini vurguladı.

Eylem, BM Güvenlik Konseyi Kararının Küstahça İhlalidir

ABD’li diplomatların durumu değerlendirdiğine işaret eden Watson, “Bu fırlatma, birden fazla Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararının küstahça ihlalidir ve gereksiz yere gerilimleri yükseltir ve bölgedeki güvenlik durumunu istikrarsızlaştırma risklerini artırır.” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray tarafından paylaşılan açıklamada Watson, bahsi geçen eylemin Kuzey Kore’nin yasa dışı kitle imha silahları ve balistik füze programlarına halkının refahından daha fazla öncelik verdiğini gösterdiğini ileri sürdü.

Diplomasinin kapısının açık olduğunun altını çizerek, Pyongyang’u istikrarsız eylemlerine son vermeye davet etti. Gerçekleştirdiği eylemler yerine diplomatik angajmanı seçmesi gerektiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu