Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey Kore: Tatbikatlara Daha Fazla Tahammül Etmeyeceğiz!

Kuzey Kore'nin ABD-Güney Kore ortak tatbikatlarına tepkisi sürüyor. Ülke yönetimi tatbikatların artık tolere edilemeyeceğini söyledi. Detaylar haberde;
Kuzey Kore: Tatbikatlara Daha Fazla Tahammül Etmeyeceğiz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kuzey Kore yönetimi, Salı günü bir kez daha ABD ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatlara bir son vermesini talep etti. Bu tür provokasyonlara artık tahammül edilemeyeceği konusunda iki tarafa oldukça sert mesajlar gönderdi.

Beyaz Saray ise Kuzey Kore’nin nükleer deneme potansiyeli konusundaki endişelerin yüksek olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere ABD ve Güney Kore, Pazartesi günü, her iki taraftan yüzlerce savaş uçağının katılım sağladığı son beş yılın ilk büyük ölçekli ortak hava tatbikatına başlamıştı.

Kuzey Kore’nin iktidardaki İşçi Partisi Merkez Komitesi Sekreteri Pak Jong Chon, Kuzey Kore’nin resmi haber ajansına yaptığı açıklamada tatbikatları kınarken, ABD ve Güney Kore’yi herhangi bir saldırı girişimine karşı uyardı.

Chon: ABD ve Güney Kore Korkunç Bir Durumla Karşı Karşıya Gelebilir!

Chon, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“ABD ve Güney Kore, herhangi bir korkuya kapılmadan Kuzey Kore’ye karşı silahlı kuvvet kullanmaya kalkışırsa, KDHC silahlı kuvvetleri stratejik görevlerini gecikmeden yerine getirecek. ABD ve Güney Kore korkunç bir durumla karşı karşıya kalacak ve bedelini ödemek zorunda kalacak.”

“Artık Tahammül Edilemez”

Washington ve Seul’den “çılgınca ‘askeri oyunlarını’ ve kışkırtıcı açıklamalarını durdurmalarını” talep eden isim açıklamalarına şöyle devam etti:

“Mevcut durumda bunu yalnızca bir tehdit uyarısı olarak kabul etmek büyük bir hatadır. Bu tür askeri acelecilik ve provokasyonlara artık tahammül edilemez.”

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Pyongyang’ın daha güçlü önlemler alabileceğini söyleyerek tatbikatlara son verilmesini çağrısı yapmıştı.

Kuzey Kore ve Güney Kore, 1950-53 yılları arasındaki çatışmanın bir barış anlaşması yerine ateşkesle sona ermesinden bu yana teknik olarak savaşta durumunda kalmaya devam ediyor.

Washington ve Seul, Kuzey Kore’nin 2017’den bu yana ilk kez nükleer bomba denemelerine devam etmek üzere olabileceğine inanıyor. Buna bağlı olarak düzenlenen büyük askeri tatbikatlar yoluyla Pyongyang’ı caydırma stratejisi izlemeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın