Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey Kore İçme Suyunda Radyoaktif Madde Uyarısı

Nükleer denemeleriyle sık sık gündeme gelen Kuzey Kore’den kaynaklanan radyasyon riski, binlerce insanın yaşamını tehdit ediyor.
Kuzey Kore İçme Suyunda Radyoaktif Madde Uyarısı
Yorum

Kuzey Kore, ABD ve müttefik ülkelerden gelen tüm uyarılara rağmen nükleer çalışmalarını sürdürüyor. Bu hafta yine bir füze denemesiyle gündeme gelen Kuzey Kore, bunu ABD ve Güney Kore’nin askeri tehditlerine yanıt olarak yaptığını açıkladı.

Kuzey Kore, nükleer konusunda duruşundan taviz vermiyorken bugün yayımlanan bir rapor endişeleri artırdı.

Güney Kore merkezli bir insan hakları grubu tarafından yayımlanan rapor, on binlerce Kuzey Koreli, Güney Koreli, Japon ve Çinlinin bir yer altı nükleer test sahasından yayılan radyoaktif maddelere maruz kalabileceği konusunda uyardı.

Transitional Justice Working Group isimli kuruluş, radyoaktif maddelerin, 1 milyondan fazla Kuzey Koreli’nin yaşadığı ve içme suyu dahil günlük yaşamda yeraltı suyunun kullanıldığı sahanın yakınındaki sekiz şehir ve ilçeye yayılmış olabileceğini söyledi.

Raporda, komşu Güney Kore, Çin ve Japonya’nın kısmen Kuzey’den kaçırılan tarım ve balıkçılık ürünleri nedeniyle risk altında olabileceği de belirtildi.

Kuruluşun başkanı ve raporun ortak yazarı Hubert Young-hwan Lee, “Bu rapor, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerinin yalnızca Kuzey Kore halkının değil, Güney Kore ve diğer komşu ülkelerdekilerin de yaşam ve sağlık hakkını tehdit edebileceğini göstermesi açısından önemlidir.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Grup, Güney Kore’yi Kuzey Kore’nin test sahasının bulunduğu Punggye-ri dahil diğer yerlerden gelen 160 Kuzey Korelinin hepsini test etmeye çağırdı.

Güney Kore’yi 2017 ve 2018’de test sahasının yakınında bulunan 40 Kuzey Koreli sığınmacıyı test etmiş, çoğunda radyasyona maruz kalmaya atfedilebilecek semptomlar bulmuştu. Ancak Güney Koreli bilim insanları, o dönemde veri eksikliği nedeniyle belirtilerle nükleer test sahası arasında bir bağlantı kuramamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu