Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey Kore: G7 Ülkeleri ABD’nin Siyasi Bir Aracı

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui, ülkesinin bir nükleer silah devleti olarak konumunun inkar edilemez bir gerçek olduğuna işaret etti. Detaylar haberde;
Kuzey Kore: G7 Ülkeleri ABD’nin Siyasi Bir Aracı
Yorum

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son-hui yaptığı açıklama ile G7 ülkelerinin, ülkesinin temel çıkarlarını ihlal etmeleri durumunda güçlü şekilde karşı önlem alacakları konusunda uyardı. Choe Son-hui, ABD  hegemonyasının sağlanması için G7 devletlerinin siyasi bir araç görevi gördüğünü savundu.

Choe yaptığı açıklamada, “Bir avuç egoist ülkeden oluşan ve kapalı bir grup olan G7, adil uluslararası toplumu temsil etmiyor, ABD hegemonyasını sağlamak için siyasi araç görevi görüyor.” ifadelerini kullandı.

G7 bildirisinin, Kuzey’in meşru egemenliğini kullanmasını tekrar gündeme getirdiği söyledi. Choe, Kuzey Kore’nin nükleer silahlara sahip olmayı sürdüreceğini ve bu gerçeğin asla değişmeyeceğine dikkat çekti.

Kuzey Kore 20 Yıl Önce NPT Anlaşmasından Çekildi

Yaptığı açıklamada Choe, 20 sene önce Kuzey Kore’nin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’ndan (NPT) çekildiği için anlaşmanın yükümlülüğünden muaf olduğuna işaret etti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde G7 Dışişleri Bakanları’nın Japonya’nın dönem başkanlığında, ülkenin Nagano eyaletindeki Karuizawa kentinde yaptığı 3 günlük zirveyi anımsattı. G7 Dışişleri Bakanları’nın zirvenin ardından 18 Nisan’da yayımladığı ortak bildiriye işaret etti.

Yayımlanan bildiride, Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal ettiği belirtilmişti. Ayrıca G7 bakanları, Kuzey’in kıtalararası balistik füzeler dahil art arda silah denemelerini de şiddetle kınanmıştı.

AA’nın haberinde Pyongyang yönetiminin, 2022 yılının başından bu yana yaklaşık 100 füze denemesi yaptığına dikkat çekildi.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu