Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey Kore, Donetsk ve Lugansk’ın Bağımsızlığını Tanıdı

Kuzey Kore, Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donbass bölgesindeki Rusya yanlısı Donetsk ve Lugansk yönetimlerini tanıma kararı aldığını açıkladı. 
Kuzey Kore, Donetsk ve Lugansk’ın Bağımsızlığını Tanıdı
HABER GİRİŞ

Kuzey Kore’nin Moskova Büyükelçisi Sin Hong-chol, ülkesinin Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni (DPR) tanıdığına ilişkin belgeyi DPR Moskova Büyükelçisi Olga Makeyeva’ya iletti.

DPR büyükelçiliği bugün Telegram’da yaptığı açıklamada, büyükelçilik düzeyinde iki ülkenin diplomatik ilişkiler kurmak için daha fazla yakınlaşacağını şu sözlerle duyurdu:

“Artık resmi statüye sahip olan ülkeler arasındaki işbirliğinin verimli ve karşılıklı yarar sağlayacağına ilişkin güven duyuyoruz.”

Donetsk lideri: “Diplomatik Zafer”

Donetsk lideri Denis Pushilin de bugün Telegram hesabından açıklama yaparak, Kuzey Kore’nin DPR’nin bağımsızlığını tanıma kararını “diplomatik zafer” olarak yorumladı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin uluslararası statü kazanarak güçlenmeye devam ettiğini söyleyen Pushilin, Donbass halkına verdiği büyük destek için Kuzey Kore’ye teşekkürlerini iletti.

GCM Yatırım Banner

Pushilin’in açıklaması şöyle: “Bu siyasi karar, ekonomik ilişkilerin gelecekteki gelişimi için de temel sağlayacaktır. İkili ortaklık, şirketlerimizin ticaretini genişletmesini mümkün kılacaktır. Aktif ve verimli işbirliğini dört gözle bekliyorum.”

Kuzey Kore Üçüncü Ülke Oldu

Kuzey Kore, Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlığını tanıyan üçüncü ülke oldu. Daha önce Rusya ve Suriye, Ukrayna’da yer alan iki yönetimin bağımsızlığını tanımıştı.

İlk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat tarihinde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini tanıdığını duyurdu. Liderler arasında dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardımlaşmaya dayalı anlaşmalar kuruldu.

Suriye ise 29 Haziran tarihinde her iki Donbass cumhuriyetini de tanıma kararı aldığını açıkladı. Buna karşılık Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Şam’la diplomatik ilişkilerin sona erdiğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.