Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuyaş Yatırım Yeni Şirket Kuruyor

Kuyaş Yatırım A.Ş, gayrimenkul alanında kuracağı yeni şirketin detayları hakkında açıklama yaparken SPK'dan onay aldığını duyurdu. Detaylar haberde...
Kuyaş Yatırım Yeni Şirket Kuruyor
HABER GİRİŞ

İnşaat sektörünün bilinen şirketlerinden biri olan Kuyaş Yatırım A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden şirketin bölünme işlemine Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onay verildiğini açıkladı.

Şirket, yüzde 100 bağlı ortalık ile Kuyaş Gayrimenkul A.Ş.’nin kurulacağını duyurdu.

Yapılan açıklamada yeni kurulacak şirketin paylarının tamamının KUYAŞ’a ait olacağı ve söz konusu şirket için onay alındığı belirtildi.

Kuyaş Yatırım, bölünme nedeniyle kurulacak ortaklığın sermaye tutarını 105.365.895 TL olduğunu bildirdi.

Yeni kurulacak şirketin KUYAŞ’dan bölünmesinin ana amacını şu şekilde açıkladı:

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

“KUYAŞ’ın holdingleşme yoluyla büyümesi ve gayrimenkul portföyünün bir kısmının Kuyaş Gayrimenkul A.Ş.’ye devredilmesi suretiyle bu şirketin önümüzdeki dönemde bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na dönüştürülmesinin planlanmasıdır. Gayrimenkul portföyünün işletilmesi işlerinin gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşme ana amacıyla kurulacak Kuyaş Gayrimenkul A.Ş’ye devri ile birlikte KUYAŞ firması faaliyet alanlarını genişleterek büyüme odaklı projelere konsantre olmayı hedeflemektedir.”

SPK’nın yayımladığı yazıda Kuyaş Yatırım AŞ’nin, 30.06.2023 tarihi itibarıyla net kayıtlı değeri 105.365.895 TL olan malvarlığının şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı olarak yeni kurulacak Kuyaş Gayrimenkul AŞ’ye devredilmesi suretiyle gerçekleştirilmesinin kurum tarafından onaylandığı belirtildi.

Şirketin borsada (KUYAS) kodu ile işlem gören hisseleri yatırımcısına aylık bazda yüzde 14,29, haftalık bazda yüzde 0,72 değer kaybettirirken, yıllık bazda yüzde 333,99 değer kazandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.