Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuveyt Kripto Para Ticaretini Yasaklama Kararı Aldı

Kuveyt Sermaye Piyasası Kurumu, ülkedeki neredeyse tüm kripto işlemlerinin "mutlak yasak" statüsünde olacağını duyurdu.
Kuveyt Kripto Para Ticaretini Yasaklama Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Kuveyt eyaleti, Bitcoin gibi kripto para birimlerini içeren neredeyse tüm işlemleri yasakladı.
Ülkenin ana mali düzenleyicisi Sermaye Piyasası Otoritesi (CMA), Kuveyt’te sanal varlıkların denetlenmesi ve ihracına ilişkin bir genelge yayınladı .

Genelgede CMA, ödemeler, yatırımlar ve madencilik dahil olmak üzere kripto para birimlerini içeren büyük kullanım durumlarında ve operasyonlarında “mutlak yasaklama” taahhüdü yer aldı.
Genelge ayrıca yerel düzenleyicilerin, firmaların ticari bir işletme olarak sanal varlık hizmetleri sunmasına izin veren herhangi bir lisans vermesini de yasaklıyor.

Kuveyt Merkez Bankası ve CMA tarafından düzenlenen menkul kıymetler ve diğer finansal araçlar son yasakların dışında tutuluyor. Yasakların yanı sıra CMS, müşterilerin sanal varlıklarla uğraşırken dikkatli olmalarını ve risklerin farkında olmalarını da şart koşuyordu.

Düzenleyici, yasal bir statü taşımadıklarını ve ihraç edilmediklerini savunarak özellikle kripto para birimlerini odağına aldı. Kuveyt’in yeni düzenlemelerinin ülkenin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele önlemleriyle uyumlu olduğu bildirildi.

CMA ayrıca, Kara Paranın Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Ulusal Komitesi tarafından Mali Eylem Görev Gücü tarafından Tavsiye Kararının (15) uygulanması taahhüdüne ilişkin bir çalışmanın sonuçlarına atıfta bulundu.

GCM Yatırım Banner

CMA’nın kripto kısıtlamaları, Kuveyt’te birkaç denetim makamını içeren yeni bir departmanlar arası kripto yasağının son halkası oldu. Benzer genelgelerin Kuveyt Merkez Bankası, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ve Sigortacılık Düzenleme Birimi tarafından da yayınlandığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.