Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurum’dan Genç Araştırmacılar için Burs Müjdesi

Bakan Murat Kurum, iklim değişikliği alanında çalışan genç araştırmacıların desteklenmesi için burs programı açılacağını duyurdu. Detaylar haberde;
Kurum’dan Genç Araştırmacılar için Burs Müjdesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, iklim değişikliği alanında çalışan genç araştırmacılar için burs programı açılacağını duyurdu. Kurum açıklamasında su, toprak ve havanın derin bir değişime uğradığına işaret etti.

Verilecek olan burs programı için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu olan TÜBİTAK Temiz Enerji İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü ile birlikte çalışılacağını açıkladı.

Sıcak hava dalgaları, kuraklık, sel gibi şiddeti her geçen gün artan afetlerle şehirlerin karşı karşıya kaldığını vurgulayan Kurum, her sene dünyadaki 20 böcek ve omurgalı türden birinin yok olduğunu belirtti.

Tarım Ürünleri Azalacak, Hava Solunmaz Hale Gelecek

Söz konusu ekosistemlerin azalmasıyla toprağın daha da kuruyacağını bildiren Kurum, tarım ürünlerinin azalacağını ve havanın solunmaz bir hale geleceğine dikkat çekti.

Son 3 yılda 6 ayda bir şehirlerin yaşadığı afetleri anımsatan Kurum, bu afetlerin iklim krizinin olumsuz etkileri olduğunu kaydetti. Konya’da kuraklık ve yer altı sularının çekilmesi ile oluşan obruk sayısının 2500’ü aştığının bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Konya’nın göllerini ve suyunu tamamen kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu açıklayan Kurum, durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Dünyaya su savaşlarının gündem olduğu günümüze işaret eden Kurum, Türkiye’nin de su stresi yaşayan bir ülke olarak atık suların geri dönüşümü ve yeniden kullanımı için çalıştığını bildirdi.

Koruma Altında Olan Alanlar Yüzde 12,63’e Çıkarılacak

Atık su arıtma tesisinin 2002 yılında 145 adetten, bugün 1185’e çıktığını paylaştı. 2018 yılında yüzde 1,2 olan arıtılmış atık suyun yeniden kullanım oranını 2022’nin sonu itibarıyla yüzde 4,75’e çıkarıldığının altını çizdi.

2030 yılında ise söz konusu oranın yüzde 15’e çıkarılması öngörüldü. Türkiye’nin yeşil mirasını korumak için koruma altında olan yüzde 9,6’lık alan miktarının 12,63’e çıkarılacağını ileri sürdü.

Tüm organize sanayi bölgelerinin sıfır atığa uyumlu hale getirileceğini aktaran Kurum, bu kapsamda Türkiye’nin ilk sıfır atık sanayi sitesinin Konya’da kurulacağını açıkladı. Sanayinin yenilenebilir enerji ve yeşil altyapı uygulamalarıyla birlikte kurulacağını da ekledi.

Bu örnek çalışmanın 29 şehirde daha yapılacağını dile getirerek, Türkiye’nin toplam kurulu gücünde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 54,3 olduğunu duyurdu. Türkiye’nin bu alanda Avrupa’da 5’inci, tüm dünyada ise 12’nci olduğunu iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.