Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurum Duyurdu: Afetzedelere İlk Konutlar Yarın Teslim Ediliyor

Bakan Kurum, Türkiye'nin ve İstanbul'un depreme dirençli hale getirilerek binaların yenileneceğini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Kurum Duyurdu: Afetzedelere İlk Konutlar Yarın Teslim Ediliyor
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ataşehir Mimar Sinan Camisi’ndeki bayram namazının ardın açıklamalarda bulundu. Kurum, deprem bölgesindeki konutların yarın ilk tesliminin yapılacağını paylaştı.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin 11 şehirde büyük yıkımlar meydana getirmesinin ardından bölgede yeniden yapılandırma çalışmaları başladı. Yıkılan evlerin yerine depremzedeler için yeni konutlar yapılıyor.

Bakan Kurum, “Yarın vatandaşlarımıza, depremzede kardeşlerimize söz verdiğimiz gibi biten ilk konutlarımızı teslim edeceğiz. Onların mutluluklarına hep birlikte şahit olacağız, evlerine misafir olacağız.” dedi.

Birlik ve Beraberlik Tüm Dünyaya Gösterildi

Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili Adayı Kurum, “Bu bayrama biraz içimiz buruk giriyoruz. Çünkü 11 ilde yaşadığımız deprem sebebiyle bayramı evinde geçiremeyecek, yakınlarıyla bayramlaşamayacak kardeşlerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Tüm depremzede ailelerin, annelerin, babaların ellerinden öptüğünü belirten Kurum, tüm Türkiye’nin de bayramını tebrik ettiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren birliği, beraberliği, kardeşliği 85 milyonla birlikte tüm Türkiye’ye ve tüm dünyaya gösterildiğini bildirdi.

Türkiye ve İstanbul Depreme Dirençli Hale Getirilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün öğleden sonra Gaziosmanpaşa’da İstanbul’un ve Türkiye Yüzyılı’nın dönüşümüne ilişkin çok önemli müjdeler paylaşacağına işaret etti.

Erdoğan’ın devletin desteklerinin açıklanacağını dile getiren Kurum, açıklanacak müjdelerle Türkiye ve İstanbul’un depreme dirençli hale getirileceğini savundu. Binaların yenileneceğini kaydederek, çalışmaların vatandaşlarla yapılacağını belirtti.

Biten İlk Konutlar Yarın Teslim Ediliyor

Bugün İstanbul’da dönüşüme ilişkin hem rezerv konutların temellerini atacaklarını hem de bitirilen konutların anahtarlarının tesliminin yapılacağını söyleyen Kurum, “Yarın vatandaşlarımıza, depremzede kardeşlerimize söz verdiğimiz gibi biten ilk konutlarımızı teslim edeceğiz.” dedi.

“Onların mutluluklarına hep birlikte şahit olacağız, evlerine misafir olacağız.” diyen Kurum, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta bitirilen ilk köy konutlarının Erdoğan’ın da katılımıyla teslim edileceğini vurguladı. Konutların anahtarlarını depremin üzerinden yaklaşık 80 gün sonra teslim edileceğine dikkat çekti.

Depremlerin yaşandığı 6 Şubat tarihinden 15 gün sonra sözleşmelerin yapıldığını anımsatan Kurum, sözleşmeleri takiben inşaatların başladığını bildirdi.

Yapılan çalışmalarda önceliğin deprem bölgesi olduğuna işaret ederek, ardından İstanbul’a odaklanılacağını kaydetti. Kurum, İstanbul’da büyük ve yüzyılın dönüşümünün yapılacağının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.