Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurum: Deprem Bölgesi Dünyaya Başarı Öyküsü Olacak

Depremde maddi-manevi büyük yıkım yaşayan Türkiye’nin yeniden ayağa kalkışının çok çabuk olacağını düşünen Kurum, inşa çalışmalarının başarısından bahsetti.
Kurum: Deprem Bölgesi Dünyaya Başarı Öyküsü Olacak
HABER GİRİŞ

Deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırmak için devam eden inşa çalışmalarına ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Gaziantep Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleşen Kalkınma Öncelikli Kentleşme Çalışmaları Toplantısı’nda konuşan Kurum, yeniden inşa çalışmalarının kentlere özgü mimari yapıya göre yapılacağını söyleyerek, çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Devremin kent dokusunda ağır tahribata neden olduğu Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman özelinde konuşan Bakan Kurum, kalkınma öncelikli kentleşme (KÖK) isimli çalışmalar için “Projelerin her biri bir mimar tarafından sahiplenilecek ve her ilin kent merkezi bir mimarın imzasını taşıyacak” dedi.

Fay hatlarının bulunduğu bölgelerin spor, park ve bahçe alanları olarak kullanılacağını belirterek, planlamaların dünyaya örnek olacağını ifade etti.

“Dünyaya başarı öyküsü olarak gösterebileceğimiz işler yapabilecek durumdayız” diyen Kurum, yerli mimarların yeteneklerini ortaya koyacakları işler başaracaklarını şöyle paylaştı:

“Bundan 20 yıl önce böyle bir proje için Alman, Fransız, Amerikalı mimarların adı geçerdi ama bugün ülkemizin yetiştirdiği çok kıymetli mimar ve şehir planlamacılarla çalışarak, dünyaya başarı öyküsü olarak gösterebileceğimiz işler yapabilecek durumdayız.”

GCM Yatırım Banner

Her ilin yeniden inşasında bir mimarın imzasının bulunacağını söyleyerek, “Projelerin her biri bir mimar tarafından sahiplenilecek ve her ilin kent merkezi bir mimarın imzasını taşıyacak. Ekibimiz ülkemizin yetiştirdiği çok kıymetli Türk mimarlar ve şehir planlamacılarından oluşuyor” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın