Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Petrol Üretimi Mayıs’ta 150 Bin Varil Azaldı

OPEC tarafından yayımlanan rapora göre küresel petrol üretimi Mayıs’ta düşüş göstererek 99 milyon varilin altına indi.
Küresel Petrol Üretimi Mayıs’ta 150 Bin Varil Azaldı
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), Salı günü yayımladığı aylık raporuna göre küresel petrol üretimi Mayıs ayında azaldı.

OPEC ülkelerinin günlük ham petrol üretimi, söz konusu dönemde Nisan’a kıyasla 176 bin varil azaldı ve 28 milyon 51 bin varile geriledi. Mayıs ayında küresel petrol üretimi ise aylık bazda 150 bin varil azalarak, 98 milyon 750 bin varil oldu. Üye ülkeler içinde üretimin en fazla arttığı ülkeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt oldu.

Fiyatların Mayıs ayında sağlam kazançlar elde ettiği, planlı veya plansız petrol arzı kesintilerinin, sektörde temellerin sıkılaşmasına neden olduğu ifade edildi.

Avrupa’da devam eden jeopolitik gerilimlere rağmen petrol arz riskleri ve Çin’de Covid-19 ile ilgili karantina önlemlerinin kademeli şekilde hafifletilmesinin talepte toparlanma beklentisi oluşturduğu söylendi.

Brent ve WTI petrol vadeli işlemlerinin Dubai piyasasında önemli ölçüde güçlendiği, Brent’in Mayıs ayında yüzde 5,7, WTI’nın ise yüzde 7,5 arttığına dikkat çekildi.

Talepte Çin Kaynaklı Endişe Dile Getirildi

Örgüt, bu yıl çok fazla belirsizlik olmasını göz önünde bulundurarak küresel petrol talebine yönelik tahminlerinde değişikliğe gitmedi. Fakat ikinci yarıda Çin’de virüs nedeniyle konulan kısıtlamalar nedeniyle talebin düşeceği öngörüldü.

Söz konusu tahminler doğrultusunda bu yıl OPEC küresel talebinin, geçen yıla kıyasla 3 milyon 360 bin varil artarak, 100 milyon 290 bin varile çıkması bekleniyor.

Ukrayna saldırıları nedeniyle Batı’nın yoğun yaptırımlarına maruz kalan Rusya’daki duruma bakıldığında, günlük ham petrol üretiminin 250 bin varil azaldığı açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu