Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Konteyner Navlunu Sert Düştü: Gemiler Depoya Dönüştü

Küresel konteyner navlununda sert düşüş sonrası gemiler depo olarak kullanılmaya başladı. Rif Line yetkilisi Erdem konuya yönelik açıklamada bulundu.
Küresel Konteyner Navlunu Sert Düştü: Gemiler Depoya Dönüştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel ekonomideki durgunluk konteyner navlun endekslerini olumsuz yönde etkiledi. Yaz aylarının stabil geçiren küresel konteyner navlunu, sert düşüşe geçti. Uluslararası denizcilik veri analiz şirketi Drewry’nin haftalık Dünya Konteyner Endeksi (WCI) raporu gerçeği gözler önüne serdi.

Ekonomim Gazetesi’nde yer alan habere göre Drewry’nin WCI raporunda 40’lık konteynerin ortalama navlun değeri son 1 haftada yüzde 5,2 düştüğü kaydedildi. Böylece rakam 1.479 dolara geriledi.

WCI, Eylül 2021’de 10.377 dolarla zirveyi görmüştü.

Bunun yanında Çin’den Avrupa’ya ve Avrupa’dan Amerika’ya navlunlar ise 2019 yılındaki seviyenin de altına indi.

Şangay – Cenova ve Şangay – Rotterdam hattında navlun geçen hafta yüzde10 oranında sert düştü. Şanghay-Los Angeles’ta da durum aynı oldu. Fiyatlar geçen hafta yüzde 3 düşüşle 40’lık konteyner başına 2.104 dolara geriledi.

GCM Yatırım Banner

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Rif Line Türkiye Genel Müdürü Mehmet Serkan Erdem, Temmuz ve Ağustos’ta konteyner navlunundaki düşüşün geçici olduğunu, şimdi ise yük hareketinin serbest düşüşe geçtiği bir dönemin başladığını söyledi.

Erdem, konteyner navlunundaki bu düşüş seyrinin 2024’ün ikinci yarısına kadar sürmesini öngördüklerini dile getirdi. Bunun yanında navlundaki düşüş sonrası gemilerin depo olarak kullanılmaya başlandığını aktardı.

Denizyolu konteyner navlunundaki sert düşüş, hava kargoya olan talebi olumsuz yönde etkiledi.

Hava kargoda düşen talep yeni uçak siparişlerine de yandı. Kargo uçaklarında siparişler iptal edilmeye başlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.