Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Ham Çelik Üretimi Yıllık Bazda Artış Kaydetti

Dünya Çelik Birliği tarafından paylaşılan rapora göre küresel ham çelik üretiminde yüzde 6’yı aşkın artış yaşandı. Ayrıntılar geliyor...
Küresel Ham Çelik Üretimi Yıllık Bazda Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel) tarafından Temmuz ayına ilişkin ham çelik üretimi verileri paylaşıldı. Rapora göre dünya genelinde küresel ham çelik üretimi Temmuz’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 artış kaydetti.

Böylece üretim 158,5 milyon tona yükseldi. Bu dönemde Çin’in üretimi yüzde 11,5 artışla 90,8 milyon tona ulaştı. Japonya ise üretimini yüzde 0,9 artırdı ve 7,4 milyon tona çıktı. Temmuz’da Almanya’nın üretimi yüzde 0,5 düşüşle 3 milyon tona gerilerken, ABD’de ise yüzde 0,5’lik artış ile 6,9 milyon tona ulaşılması dikkat çekti.

Türkiye’nin ham çelik üretimine dair bilgilerin de yer aldığı raporda, Temmuz’da yıllık bazda yüzde 6,4 artış olduğu yer aldı. Bu dönemde üretim 2,9 milyon tona yükseldi. Küresel ham çelik üretimi, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 düştü ve 1 milyar 103,2 milyon tona geriledi.

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), her büyük çelik üreticisi ülkedeki üyeleriyle dünyanın en büyük ve en dinamik endüstri birliklerinden biridir. Worldsteel, çelik üreticilerini, ulusal ve bölgesel çelik endüstrisi derneklerini ve çelik araştırma enstitülerini temsil eder. Üyeler, küresel çelik üretiminin yaklaşık yüzde 85’ini temsil ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.