Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları Mart Ayından Beri Düşüyor

Dünya genelinde gıda fiyatlarındaki değişimleri gösteren FAO endeksi, Mart ayındaki rekordan bu yana her ay düşüş gösterdi.
Küresel Gıda Fiyatları Mart Ayından Beri Düşüyor
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının Eylül ayında gösterdiği değişimleri açıkladı. Buna göre dünya gıda emtia fiyatları göstergesi Eylül ayında da gerileyerek, düşüşünü altıncı aya taşıdı.

FAO gıda fiyat endeksi Eylül’de yüzde 1,1 puan daha azalarak 136,3 puana geriledi. Mart ayında 159.7 ile rekor seviyeye ulaşan küresel gıda fiyatları göstergesi, zirve sonrası düşüşe geçerek altı aydır geriliyor.

Aylık bazda gerileyen endeks, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 5,5 oranında artış kaydetti. Ağustos ayında ise 138 değerinde gelmişti.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Şubat 2021’den Bu Yana En Düşük

Bitkisel yağ endeksi bir önceki aya göre yüzde 6,6’ya denk gelen 10,8 puan gerileyerek 163,3’ten 152,6’ya indi. Endeksteki düşüş palm, soya, ayçiçeği ve kolza yağı fiyatlarındaki azalmadan kaynaklandı.

Ağustos ayında 145,6 olan tahıl fiyat endeksi yüzde 1,5 oranında artış göstererek 147,8’e yükseldi. Yıllık bazda artış oranı yüzde 11,2 olan küresel tahıl fiyatları endeksinde Rusya-Ukrayna savaşının etkileri sürüyor.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının Ukrayna’nın ihracatı üzerinde olumlu etki yaratmasıyla buğday fiyatlarının hafif toparlandığı belirtildi.

FAO süt ürünleri fiyat endeksi Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,8 azalarak 143,4 değerinden, 142,5’e geriledi.

Et fiyat endeksi art arda üçüncü aylık düşüşünü kaydederek 121,4 puana indi. Aylık bazda yüzde 0,5 azalırken, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 7,7 daha yukarıda bulunuyor.

Son olarak FAO şeker fiyat endeksine bakıldığında, aylık bazda yüzde 0,7 azalan endeksin 109,7’ye gerilediği görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın