Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları Kasım’da Ne Seviyede? Çarpıcı Sonuçlar

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, küresel gıda fiyat endeksinin Kasım'da bir önceki aya kıyasla değişmeyerek 120,4 puan seviyesinde sabit kaldığını duyurdu.
Küresel Gıda Fiyatları Kasım’da Ne Seviyede? Çarpıcı Sonuçlar
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarındaki aylık değişimi ortaya koyan Gıda Fiyat Endeksi’nin Kasım 2023 sonuçlarını açıkladı. Endeks, bir önceki aya kıyasla değişmeyerek 120,4 puan seviyesinde sabit kaldı.

Yayımlanan raporda, özellikle düşük seviyedeki uluslararası tahıl fiyatlarının yüksek bitkisel yağ fiyatlarını dengelemesinin, küresel gıda fiyatlarının geçen ay içinde sabit kalmasına neden olduğu belirtildi.

Küresel gıda fiyat endeksi, Kasım 2022’ye kıyasla ise yüzde 10,7 oranında gerileme gösterdi.

Raporda bitkisel yağ, tahıl, şeker, et ve süt ürünleri fiyatlarındaki değişimlere değinildi.

Bitkisel yağ fiyat endeksinin, palm yağı küresel fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 3,4 oranında yükseldiği belirtildi. Uluslararası palm yağı fiyatlarının, dünyanın önde gelen ithalatçı ülkelerinin alımlarının artması ve büyük üretici ülkelerdeki mevsimsel olarak düşük üretimin etkisiyle Kasım ayında yüzde 6’dan fazla artış gösterdiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Özellikle mısır fiyatlarında yaşanan keskin gerilemenin etkisiyle tahıl fiyat endeksinin aylık bazda yüzde 3, yıllık bazda yüzde 19,4’lük dikkat çekici düşüş yaşadığı ifade edildi.

Hindistan ve Tayland’da kötüleşen üretim beklentileri şeker fiyat endeksini etkilerken fiyatlar Kasım’da aylık bazda yüzde 1,4 arttı. Yükseliş, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41,1 civarında oldu.

FAO Fiyat Endeksi
Kaynak: FAO

Aynı dönemde FAO süt ürünleri fiyat endeksi, yüzde 2,2 artarak 114,2 puana çıktı. Et fiyat endeksi ise arzın artmasıyla yüzde 0,4 düşüş kaydetti.

Tahıl Arz ve Talep Özeti Raporu’nu da yayımlayan FAO, 2023 yılı küresel tahıl üretimine dair tahminini güncelledi. Beklenti, önceki yıla göre yüzde 0,9 artışla 2,819 milyar tondan 2,823 milyar tona yükseltildi.

Öte yandan Türkiye ve Rusya’da buğday, Amerika Birleşik Devletleri’nde mısır üretiminde yukarı yönlü revizyon yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.