Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Enflasyonda Tedarik Etkisi Yeniden Başlayabilir

İran destekli Husilerin Kızıldeniz’den geçen gemilere yönelik saldırıları sürerken, uzmanlar bunun küresel enflasyon ve ticaret üzerindeki etkilerini yorumladı.
Küresel Enflasyonda Tedarik Etkisi Yeniden Başlayabilir
HABER GİRİŞ

Yemen’deki İran destekli Husiler’in Kızıldeniz’de İsrail’e giden gemilere gerçekleştirdiği saldırılar haftalardır sürüyor. Bu saldırılar, küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin yapıldığı Süveyş Kanalı’ndan geçişleri tehlikeye atıyor.

Nakliye şirketleri yüzlerce gemisinin rotasını çevirirken, bu durum küresel ticareti ve enflasyonu tehlikeye atıyor. Orta Doğu’nun kilit ticaret rotasında yaşanan bu tehdit, gemilerin yolunu uzatması, navlun ücretlerini artırması ve ekstra bazı izinleri zorunlu kıldığı için dünya ticareti için oldukça büyük bir sorun teşkil ediyor.

Husiler, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana yabancı gemileri hedef alıyor. Uzmanlar Kızıldeniz’deki gemilere yapılan saldırılardan etkilenmemek için 200 milyar dolardan fazla ticaretin rotasının değiştiğini belirtiyor.

Lojistik yöneticilerine göre bu durum küresel ticaret için çok cepheli bir fırtına yarattı. Her gün artan navlun oranları, daha uzun süren nakliye süreleri, ek ücretler, gemilerin seyahat ederken Çin’e geç varması nedeniyle bahar ve yaz ürünlerinin gecikeceği tehdidi gibi daha birçok faktör sayılırken, bu durum doğrudan küresel enflasyonu etkiliyor.

FED’in Rehavete Kapılmaması Gerekiyor

Küresel ekonomik danışmanlık firması Lindsey Group’un genel müdürü Larry Lindsey, 2022’de enflasyona neden olan tedarik zinciri baskılarının Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’ndaki sorunların devam etmesi halinde yeniden dönebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Büyük merkez bankalarının yüksek enflasyonla mücadele ettiği ve faizleri artırdığını söyleyen Lindsey, FED’in faiz indirimi sinyali verdiğini hatırlattı. Dolayısıyla potansiyel enflasyon baskılarına rağmen faiz indirimlerinin başlayabileceğini belirtti.

OL-USA nakliye firmasının CEO’su Alan Baer, “Okyanus navlun fiyatlarındaki ani yükseliş göz önüne alındığında, bu yüksek maliyetlerin tedarik zincirine damlamasını ve ilk çeyrekte tüketicileri etkilemesini beklemeliyiz.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Bleakly Financial Group’un yatırım şefi Peter Boockvar ise Gazze’deki savaş sona erse bile Kızıldeniz’deki çatışmaların devam etme olasılığının FED’de enflasyonla mücadele konusunda rehavete kapılmamaları gerektiğini ve 1970’li yıllarda yapılan hatırlattığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın