Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Borçlanma Maliyetleri için Gösterge Düşüşü Sürdürüyor

Küresel borçlanma maliyetleri göstergesi, değişen enflasyon anlatısıyla başlattığı düşüşü sürdürüyor. Gösterge ABD getirisinde son durum ne?
Küresel Borçlanma Maliyetleri için Gösterge Düşüşü Sürdürüyor

Bu yıl makro belirsizlikler ve merkez bankalarının sıkılaşma döngüsüyle üst üste rekor kıran Amerikan 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizi, 2 hafta önce başlattığı düşüşü sürdürüyor. Küresel borçlanma maliyetleri için ölçüt olarak görülen ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, bugün 5 Ekim sonrası en düşük seviyeye geriledi.

Yüzde 3,7 altında konsolide olan gösterge getiri, yüzde 3,624 ile 3,694 aralığında hareket etti. Son verilere göre 10 yıllıklar bir haftada yüzde 14, bir ayda yüzde 36 üzerinde düştü.

Bu yıl Ekim ayında yüzde 4,325 ile 2009 sonrası en yükseğe ulaşan getiriler, hikayenin enflasyon ve sıkılaştırmadan durgunluğa ve bir politika ekseni olasılığına doğru değişmesiyle yönlendirildi.

ABD Gösterge Getiri Yüzde 3,7 Altında
Kaynak: MarketWatch

Son ABD Merkez Bankası (FED) toplantı tutanakları, daha yavaş faiz artırımlarına işaret ederken aynı zamanda politika yapıcıların ekonominin sağlığı konusunda endişelerinin arttığını gösterdi.

ABD Hazine getirileri aynı zamanda, Çin’deki huzursuzluğun ülkenin Covid politikaları nedeniyle artmasıyla düştü. Hafta sonunda insanlar Pekin’in sıfır Covid politikasıyla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirirken Çin anakarasında protestolar patlak verdi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Pekin bu ayın başlarında yeniden açılma yolunda olduğunu öne süren bazı politikalarda düzenleme yapmasına rağmen vakalar arttıkça yerel yönetimler Covid kontrollerini sıkılaştırdı.

Yatırımcılar Pekin’deki durumu değerlendirirken bu hafta dünyanın en büyük ekonomisinden gelecek verilere de odaklandı. Çarşamba günü ADP’nin özel sektör istihdamı, JOLTs iş ilanları ve Cuma günkü tarım dışı istihdam dahil bir dizi önemli iş gücü piyasası verisi bu hafta açıklanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu