Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Aşı İttifakından Maymun Çiçeği Uyarısı!

Pandemi, savaş, artan fiyatlar ve jeopolitik gerilimlerin üzerine eklenen maymun çiçeği virüsü, yeni bir krize işaret ediyor. Küresel aşı ittifakının daha fazla salgın uyarısı endişeleri artırıyor.
Küresel Aşı İttifakından Maymun Çiçeği Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Covid-19 sonrası toparlanma Rusya’nın Ukrayna işgali ile sekteye uğrarken yayılan maymun çiçeği virüsü hem sağlık hem ekonomi endişelerini körüklüyor. İlk olarak Birleşik Krallık’ta vakaların bildirilmesiyle gündeme gelen maymun çiçeği virüsü, birçok Avrupa ülkesinde ve ABD’de görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü, son günlerde görülmeye başlanan maymun çiçeği virüsünde küresel artış beklediği yönünde açıklamasıyla korkuyu artırdı.

Belçika, virüs ile temas edenlere 21 günlük zorunlu bir maymun çiçeği hastalığı karantinası uygulayan ilk ülke olurken ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsveç, Portekiz ve Hollanda’da vakaların olduğu teyit edildi.

Dünya kriz üstüne krizle alarma geçerken küresel aşı ittifakı Gavi’nin CEO’su bugünkü açıklamalarıyla gündeme geldi.

Gavi Aşı İttifakından Daha Fazla Salgın Uyarısı!

Küresel aşı ittifakı Gavi’nin CEO’su Seth Berkley, bugün Davos’ta CNBC’ye verdiği demeçte daha fazla maymun çiçeği vakasının muhtemel olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şu anda 12 farklı ülkede 100’den fazla vaka ve bunların bariz bir bağlantılarının olmadığını belirten Berkley; “Gerçek şu ki bunun ne olduğunu ve bu nedenle ne kadar şiddetli olacağını bilmiyoruz. Ancak daha fazla vaka görmemiz muhtemel” dedi.

Berkley, mevcut koronavirüs pandemisi henüz bitmemiş olsa bile ortaya çıkan yeni salgının, yetkililere bulaşıcı hastalıklara daha fazla kaynak yatırmaları için bir uyarı olduğunu vurguladı. “Daha fazla salgın göreceğimiz, evrimsel olarak kesin” diyen Berkley, bu nedenle pandemi hazırlığının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın