Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ Maymun Çiçeği Vakalarında Artış Bekliyor

Dünya Sağlık Örgütü, son günlerde görülmeye başlanan maymun çiçeği virüsünde küresel artış beklediğini açıkladı.
DSÖ Maymun Çiçeği Vakalarında Artış Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın tipik olarak bulunmadığı ülkelerde sürveyansı genişlettiği için daha fazla maymun çiçeği vakasının ortaya çıkmasını bekliyor.

BM ajansı 12 üye devletten virüs için endemik olmayan 92 doğrulanmış vaka ve 28 şüpheli maymun çiçeği vakası bildirildiğini belirterek, önümüzdeki günlerde ülkelere nasıl azaltılacağı konusunda daha fazla rehberlik ve tavsiye sağlayacağını açıkladı.

Ajans, mevcut bilgilerin semptomatik vakalarla yakın fiziksel temasta bulunan kişiler arasında insandan insana bulaşmanın meydana geldiğini gösterdiğini bildirdi. Maymun çiçeği genellikle hafif seyreden, batı ve orta Afrika’nın bazı bölgelerinde endemik olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Yakın temasla yayılan hastalık, izolasyon ve hijyen yöntemleri ile kontrol altına alınabiliyor. DSÖ yetkilisi David Heymann, maymun çiçeğinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi yayıldığı, bunun dünya çapında bulaşmasını artırdığını söyledi.

Heymann, uluslararası bir uzmanlar komitesinin, salgın hakkında araştırılması gerekenleri incelemek ve asemptomatik yayılma olup olmadığı, en fazla risk altında olan kişiler ve çeşitli bulaşma yolları da dahil olmak üzere halka bilgi aktarımı için video konferans yoluyla bir araya geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Toplantının durumun aciliyeti nedeniyle yapıldığını söyleyen yetkili, COVID-19 salgını için geçerli olan en yüksek uyarı biçimi olan uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu ilan edilmesini gerektiren bir durum olmadığını belirtti.

Heymann, maymun çiçeği salgınının bu kadar kolay bulaşmadığı için COVID-19 pandemisinin ilk günlerine benzemediğini vurguladı. DSÖ yetkilisi hastalığa yakalandığını düşünen kişilerin, ilgili belirtileri görmesi halinde temastan kaçınması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Dünyada artan maymun çiçeği endişesi sonrası Sağlık Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, “Ülkemizde bugüne kadar ‘maymun çiçeği’ vakası görülmemiştir.” açıklamasında bulundu.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, “Monkeypox, kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Ortopoksvirüs ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklanır. İnsan vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika’da görülmüştür.” ifadeleri kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın