Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’dan Kur Riskine Karşı VİOP Daveti Geldi

Borsa İstanbul, kur riskinden kaçınmak isteyen yatırımcıları ve şirketleri Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'na davet etti. İşte detaylar;
Borsa İstanbul’dan Kur Riskine Karşı VİOP Daveti Geldi
HABER GİRİŞ

Etkin risk yönetiminin ön plana çıktığı bugünlerde Borsa İstanbul, tüm şirket ve yatırımcıları Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) bünyesindeki ürünlerden daha çok faydalanmaya davet etti. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, küresel piyasalarda belirginleşen eğilimin, türev işlemlerin güvenilirlik ve şeffaflık açısından organize piyasalarda yapılması yönünde olduğu belirtildi.

Kur riskinin arttığı dönemlerde VİOP’un piyasa yapısına bağlı olarak yatırımcı ve şirketlere fayda sağladığı belirtildi.

Kur Riskine Karşı VİOP

Yapılan açıklamada, “G20 üye ülkeleri ve Basel yönetmelikleri bu trendi desteklemektedir. Tezgah üstü piyasalarda işlem gören türev ürünlerin merkezi platformlarda işlem görmeleri, işlemlerin takasının merkezi karşı taraf düzenlemelerine uygun gerçekleştirilmesi ve yetkilendirilmiş veri depolama kuruluşlarına rapor edilmesi konularında çalışmalar tüm dünyada devam etmektedir,” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, VİOP’un artan işlem hacimleriyle ülkemizin tek organize türev piyasası konumunda olduğu vurgulandı.

Ülkemizin Tek Organize Türev Piyasası

VİOP’ta şirketlerin kur risklerini bertaraf edecek türev enstrümanların işlem gördüğüne de açıklamada yer verildi. Kur riskini yönetmek isteyen şirketlerin, VİOP’ta döviz kuruna dayalı vadeli işlem sözleşmeleri ile bugünden ileri bir tarihteki döviz kuruna sabitleme imkanı elde edecekleri belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Kurdaki gerileme ile kayıp yaşayacak ihracatçının vadeli işlem sözleşmelerinde satış yapabileceği belirtildi.

Hem İthalatçı Hem İhracatçı için Faydalı

Çift yönlü işlem yapma imkanı bulunan VİOP’ta, kurun yükselmesi ile kayıp yaşayacak ihracatçı da vadeli işlem sözleşmelerinde alım yaparak, kur riskini yönetebilir. Hem ihracat hem de ithalat yapan şirketlerin nakit akışlarına uygun bir şekilde ithalat bedeline tekabül eden vadede uzun pozisyon (alım), ihracat bedeline tekabül eden vadede kısa pozisyon (satış) alınarak riskin engellenebileceği belirtildi.

Yapılan açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da 31 Ağustos itibariyle VİOP’ta aktif katılımcı olarak yer aldığı belirtildi.

TCMB VİOP Katılımcısı

TCMB’nin döviz vadeli işlem sözleşmelerinde farklı vade ve kademelerde girdiği fiyatlarla piyasanın likiditesi ve vade çeşitliliğini desteklediği kaydedildi. Son düzenlemeler ışığında etkin risk yönetiminin ön plana çıktığı da belirtildi. Şirketlerin bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenecek konferanslara Borsa İstanbul’un Riskini Yönet bağlantısı aracılığıyla ön kayıt olunabileceği de açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.