Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Toplantı Sona Erdi “Türkiye Teröristlerin İadesini İstedi”

Finlandiya ve İsveç NATO üyeliği için Türkiye ile temas halindeyken, bugün Finlandiyalı yetkililer Türkiye'ye geldi. Görüşmenin detayları aktarıldı.
Kritik Toplantı Sona Erdi “Türkiye Teröristlerin İadesini İstedi”
HABER GİRİŞ

Finlandiya’nın ve İsveç’in NATO’ya üyeliği hakkında Türkiye ile görüşmeleri devam ediyor. Üyelik için Türkiye’nin kapısını çalan iki ülkeden biri olan İsveç’in yeni Başbakanı Ulf Kristersson Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istediğini söylemişti. Bugün Finlandiya Adalet Bakanlığı yetkilileri ise Türkiye’ye geldi.

Geçtiğimiz günlerde NATO üyeliğine yönelik İsveç Türkiye’ye mektup gönderdi. Gönderilen mektupta İsveç’in terörle mücadele kapsamında çalışmalarını arttırdığı aktarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç Başkanı Kristersson ile görüşmeyi kabul ettiği ifade edildi.

Türkiye Teröristlerin İadesini İstedi

Bu gelişmelerin devamında Finlandiya heyeti ile Adalet Bakanlığı yetkilileri arasında Ankara’da bugün bir araya gelerek 6 saat süren bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Kasım Çiçek başkanlık etti. Görüşmenin gündem maddesi Finlandiya’dan iadesini talep edilen terör örgütü mensuplarına ilişkin iade dosyalarıydı.

Toplantıda teröristlerin eylemleri delilerle detaylı bir şekilde anlatıldı. Terör örgütü üyelerinin iki ülke arasında adli yardımlaşma anlaşması kapsamında Türkiye’ye iade edilmesi talep edildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ daha öncelerde Finlandiya’da 12 teröristin dosyalarının beklediğini ifade etmişti. Bozdağ kabine toplantısı sonrasında Finlandiya’nın NATO’ya girmek istiyorsa sözlerini tutması gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bu görüşmenin ardından gözler Finlandiya’nın gerçekleştireceği hamlelere çevrildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.