Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Toplantı Öncesi FED’e Uyarı: 4 Hatayı Düzeltmeli!

Önde gelen ekonomistlerden Mohamed El-Erian, önümüzdeki hafta açıklanacak FED kararı öncesi söylemleriyle dikkat çekti.
Kritik Toplantı Öncesi FED’e Uyarı: 4 Hatayı Düzeltmeli!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Mohamed El-Erian, ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı öncesi açıklamalarıyla gündeme geldi. Daha önce de küresel merkez bankalarını eleştiren ünlü ekonomist, Bloomberg’de kaleme aldığı yazısıyla uyarılarda bulundu.

Haziran’da 75 baz puan artırımla piyasaları şaşırtan FED’in Temmuz toplantısında alacağı kararın kritik olduğunu söyledi.

Avrupa ve ABD’den gelen verilerin, merkez bankası politika hatasının temelini doğruladığını belirterek kalıcı yüksek enflasyona tepki vermekte çok geç kalındığını vurguladı.

FED’in önümüzdeki hafta ekonomik görünüm konusunda enflasyonun tahmin edilenden daha yüksek ve daha inatçı olduğunu bir kez daha kanıtladığını; bazı zayıflık belirtilerine rağmen ABD ekonomisinin iyi bir yerde kaldığını kabul edeceğini belirtti.

Aynı zamanda ekonomiste göre oranları tekrar 75 baz puan artırması ve daha önce açıklanan niceliksel sıkılaştırma planlarını değiştirmemesi muhtemel.

75 baz puan artırım, FED’in oranları 100 baz puan artıracağından ve ABD ekonomisini resesyona sokma konusunda zaten yüksek olan riski daha da kötüleştireceğinden endişe duyanlar için bir rahatlama olacak.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte FED, dört kalıcı başarısızlığını ele alarak politika güvenilirliğini yeniden kazanmadıkça, bu tür bir rahatlama yine uzun sürmeyecek.

FED’in dört şekilde başarısız olduğunu savunan El-Erian, “ilki, analizlerdir” dedi. ABD Merkez Bankası’nın yetersiz toplam talebin hüküm sürdüğü bir dünyadan, eksik toplam arzın önemli rol oynadığı mevcut dünyaya henüz kapsamlı bir analitik geçiş yapmadığını belirterek açıkladı.

FED’in piyasaları yönlendirmek yerine sürekli olarak geride kaldığını ve 1970’lerin “dur-kalk” politikaları tuzağına geri dönmek gibi daha da feci bir politika hatasına kolayca düşebileceğini ekledi.

Kurumun, politika yanıtlarında daha çevik olması gerektiğinin de altını çizen El-Erian, geçici enflasyon hatasını kabul ettikten sonra duruma çok da güçlü tepkiler verilmesi için ihtiyacı vurguladı.

Son olarak iletişiminde daha açık olması gerektiğini aktardı. İngiltere’nin eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın bir tabirini kullanarak, gelişmiş ülkelerde masal ekonomisine en yatkın merkez bankası olmaya devam ediyor gibi göründüğünü söyledi.

Sonuç olarak şu ifadeleri kullandı:

“FED, önümüzdeki hafta bu dört eksikliği gidermeden ne yaparsa yapsın; ekonomi tarihçileri tarafından gereken güvenilirlikten yoksun olarak hatırlanmaya devam edecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.