Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriptoda Uyuyan Dev Uyandı! Yüzde 180 Fiyat Artışı Başlangıç mı?

Bir süredir boğa koşusu sinyalleri veren Fantom blok zincirinin para birimi FTM, dört haftada yüzde 180 sıçradı. Sadece başlangıç mı? Detaylar haberde;
Kriptoda Uyuyan Dev Uyandı! Yüzde 180 Fiyat Artışı Başlangıç mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fantom (FTM), geride kalan 24 saat içindeki yüzde 14’lük kayda değer kazancıyla piyasa değerine göre en iyi 100 kripto para birimi arasında öne çıkan oyuncu oldu. Bu artış, FTM fiyatının son dört hafta içinde yüzde 180 artarak 0,42 dolardan 1,20 dolara yükselmesini sağlayan daha geniş çaplı bir rallinin parçası.

Söz konusu yükseliş, Fantom’un piyasa değerini önemli ölçüde artırarak 3,3 milyar dolar seviyesine yükseltti ve bu durum kendisini en büyük 41. dijital varlık konumuna getirdi.

Peki, FTM’nin yükselişinin en önemli unsurları neler? Fiyatı neler bekliyor?

Sonic Yükseltmesi Rallinin Katalizörü Oldu

Bir süredir beklenen Sonic güncellemesi, Fantom’un son dönemdeki başarısının merkezinde yer alıyor ve yıkıcı bir hard fork gerektirmeden büyük ölçeklenebilirlik iyileştirmeleri sunuyor.

FTM Fiyatı Yükselmeye Devam Ediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu geliştirmelerle Fantom, ölçeklenebilirlikte önemli bir sıçramaya işaret ederek saniyede 2.000’in üzerinde işlem hacmi (TPS) hedefliyor. Daha da önemlisi, bu yükseltme mevcut Fantom Opera akıllı sözleşmelerinin ve araçlarının 2024 ilkbaharında piyasaya sürülmesi planlanan Sonic ana ağıyla tamamen uyumlu kalmasını sağlıyor.

GCM Yatırım Banner

Sonic’in etkisini vurguluyan Reflexivity Research şu ifadeleri kullandı: “Fantom Sonic, özellikle merkezi olmayan finans (DeFi) platformları, blok zinciri oyunları, yüksek frekanslı uygulamalar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) alanlarında Fantom ekosistemi için yeni olasılıkların kilidini açıyor.”

Andre Cronje’nin Teşvikleri

Fantom’un kurucusu ve kripto endüstrisinin en parlak beyinlerinden biri olan Andre Cronje, ekosistemde inovasyonu teşvik etmede etkili oldu.

Cronje kısa süre önce kripto alanını ilerletme konusundaki kararlılığının altını çizerek şunları söyledi: “Base’deki 1 numaralı dex ve Optimism’deki 1 numaralı dex benim yazdığım ve öncülük ettiğim kodlarla oluşturuldu. Yenilikçilerin olduğu yerde kalın, Sonic sonrası kriptoya bazı yeni orijinallikler ekleyeceğim.”

Coinbase Duyurusu: Yeni Bir Kilometre Taşı

Bugünkü fiyat artışını tetikleyen bir diğer faktör de muhtemelen bugün Coinbase International’ın 28 Mart 2024 tarihinde veya sonrasında başlamak üzere Coinbase International Exchange ve Coinbase Advanced’de Fantom sürekli vadeli işlemlerini başlatacağını duyurması oldu.

Coinbase Fantom için Önemli Bir Duyuru Yaptı
Kaynak: X / @CoinbaseIntExch

Coinbase’in bu hamlesinin Fantom’un likiditesini ve erişilebilirliğini daha da artırarak yatırımcılar arasında artan cazibesine katkıda bulunması bekleniyor.

FTM Fiyatı için Kritik Seviyeler

Kripto analisti jake Simmons, Fantom fiyatının yükseliş ivmesinin, FTM/USD grafiğinde, 20, 50, 100 ve 200 dönemlik temel üstel hareketli ortalamaların (EMA’lar) üzerindeki en son mum çubuğu kapanışıyla kendini gösterdiğini belirtti. Bu haftaki mum çubuğunun, hafta içi en düşük seviyeden yaklaşık yüzde 50’lik kayda değer bir artışı temsil ettiğini ifade etti.

Fantom’un yükselişinin, değerini 0,9176 dolarda bulunan 0,382 Fibonacci geri çekilme seviyesinin ötesine taşımasının, piyasanın sonraki Fibonacci seviyelerini hedefleyebileceğini gösterdiğine dikkat çekti.

1,38 doların (0,382 Fib) ara psikolojik ve teknik direnç olarak hareket ettiğini, ardından 1,76 doların (05 Fib) geldiğini ve potansiyel olarak 0,618 Fibonacci seviyesine karşılık gelen 2,13 dolardaki altın orana doğru uzandığını belirtti.

FTM için Kritik Seviyeler Belirlendi
Kaynak: TradingView

Bu yükseliş senaryosunun diğer tarafında, daha geniş kripto pazarında bir düzeltme meydana gelmesi halinde, FTM için temel desteğin 0,92 dolar seviyesinde olmasının beklenebileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Traders Union analistleri, FTM fiyatının 2024 yılı sonu itibarıyla 1,2556 dolar ila 1,5346 dolar aralığında seyredeceğini düşünüyor. Analistler, altcoin fiyatının 2024 yılı boyunca muhtemelen ılımlı bir büyüme yaşayacağı konusunda fikir birliğine sahipler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.