Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriptoda Korku ve Açgözlülük Son 2 Yılın En Düşüğünde

Korku ve Açgözlülük Endeksi Mart ayındaki aşırı açgözlülük seviyelerinden, son iki yılın en düşük seviyelerine geriledi. Detaylar haberde...
Kriptoda Korku ve Açgözlülük Son 2 Yılın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

Bitcoin’in (BTC) 54.000 doların altına inmesiyle dijital varlık piyasaları gerilemeye başladı ve bu durum, kripto yatırımcılarının güvenini 2022 kripto kışından bu yana en düşük seviyelere çekti.

Kripto piyasalarındaki duyguları ölçen ve geniş kitlelerce takip edilen Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 0 ile aşırı korkuyu, 100 ile aşırı açgözlülüğü ifade eden bir gösterge sunuyor. Bu endeks 26 seviyesine düşerek, Bitcoin’in Ocak 2023’te 17.000 dolar civarında işlem gördüğü zamanlardan bu yana en düşük korku seviyesini kaydetti.

Korku ve Açgözlülük Endeksi
Kaynak: Alternative.me

Bu metrik, Mart ayında daha geniş kripto piyasasının 2024 zirvesine ulaşarak Bitcoin’in 73.500 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştığı 90 seviyesine çıkmıştı. Ancak o zamandan bu yana Bitcoin ve Ethereum (ETH) fiyatları yüzde 25-30 oranında, büyük altcoinler ise yüzde 50 oranında düşüş yaşadı, daha küçük tokenlar ise daha da büyük kayıplar verdi.

SynFutures’ın CEO’su ve kurucu ortağı Rachel Lin, piyasa güncellemesinde bu düşüşün arkasındaki ana nedenlerin, Alman ve ABD hükümetlerinin elinde bulunan Bitcoin’leri satmaya başlamaları ve iflas eden Japon borsası Mt. Gox’un varlıklarını yatırımcılara iade etmeye başlaması olduğunu belirtti.

Lin, kısa vadede satış baskısının azalma ihtimalinin düşük olduğunu, Alman hükümetinin hala yaklaşık 2,2 milyar dolar değerinde BTC tuttuğunu, ABD hükümetinin 12 milyar dolardan fazla BTC’ye sahip olduğunu ve Mt. Gox’un 8 milyar dolardan fazla varlığa sahip olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Lin, Bitcoin’in gelecekteki yönünü Mt. Gox kullanıcılarının satış baskısıyla belirleneğini belirterek, “Piyasa, Mt. Gox kullanıcılarının çoğunun token’larını satmasını bekliyor, ancak bu satışlar tahmin edilenden az olursa bir toparlanma görebiliriz. Öte yandan, eğer satışlar fiyatı aşağı çekecek kadar fazla olursa, Bitcoin yakında 50.000 dolar seviyesine düşebilir.” ifadelerini kullandı.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

10x Research’ün kurucusu Markus Thielen ise daha önceki 55.000 dolarlık fiyat hedefini 50.000 dolara çekti. BTC bu hafta yüzde 10’dan fazla kayıp yaşadı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 57.200 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın