Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriptoda Büyük Dolandırıcılık: Dogecoin Taklidi Sıfırlandı!

Dogecoin'den esinlenen meme coin Teddy Doge "rug pull" vakasına sahne olurken, son 24 saatte yüzde 99,8'lik düşüş yaşadı. Detaylar haberde;
Kriptoda Büyük Dolandırıcılık: Dogecoin Taklidi Sıfırlandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya çapında giderek büyüyen kripto piyasasında dolandırıcılık vakaları da aynı hızda büyüyor. Son büyük dolandırıcılık vakası ise Dogecoin’den ilham alan köpek temalı kripto paralardan Teddy Doge‘de (TEDDY) yaşandı.

Blockchain güvenlik firması PeckShield’ın araştırmasına göre, proje bir “soft rug pull” olup yaşanan vurgun ise tam 4,5 milyon dolar değerinde.

Özellikle son yıllarda sıklıkla duyduğumuz rug pull, dolandırıcılık amacı güden kripto para faaliyetlerinin, kendi projelerinin değerini yükseltmesinin ardından alım satım işlemlerini sonlandırıp elde ettikleri parayla kaçması olarak bilinmektedir.

İşte PeckShield’in raporu öyle bir durumun yaşandığını, kripto para biriminin fiyatının sözleşmenin dağıtıcısı tarafından pompalanarak yükseltildiğini ve ardından satış yapılarak düşürüldüğünü ortaya koyuyor.

Rug pull sonrasında neredeyse sıfırlanma düzeyine gelip büyük değer kaybı yaşayan TEDDY, milyonlarca dolar zarar yaşanmasına neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Dolandırıcılar Aktarımı Binance Borsasına Gerçekleştirdi

Dolandırıcıların ellerindeki TEDDY’leri BNB ve BUSD’ye çevirdikleri, 10 bin adet BNB token (2.591.573 dolar) ve 2 milyon dolarlık BUSD’nin Binance borsasına aktarıldığı öğrenildi.

Koreli blockchain güvenlik firması Sooho da projeyi “soft rug pull” olarak nitelendirdi.

Jisu Park: “Hack Değil, Rug Pull”

Sooho CEO’su Jisu Park yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kodda hile yapmak yerine, yöneticinin hesabına tahsis edilen dağıtım bölünüp toplu olarak satılmış gibi görünüyor. Bu bir hack değil, bir rug. Ancak projeyi bırakıp bırakmadıkları net olarak belli değil, bu yüzden ona softrug diyebiliriz.

Bu arada, dolandırıcılar tarafından aktarılan BNB token ve BUSD’ler ile ilgili Binance borsasından henüz bir açıklama gerçekleştirilmiş değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.