Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto ve Hisselerdeki Çöküş Mart 2020 ile Benzerlikler Taşıyor

Kripto para ve hisse senetler üzerindeki son düşüşleri, Mart 2020 dönemine benzeten analistler, bundan sonra neler olabileceğini değerlendirdi.
Kripto ve Hisselerdeki Çöküş Mart 2020 ile Benzerlikler Taşıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paralar ve hisse senetleri, dünya genelindeki yüksek enflasyon ve beraberindeki faiz artırımların etkisiyle, son haftalarda büyük düşüşler yaşadı. Analistler son dönemdeki düşüş ile 2020 Mart ayındaki düşüşler arasında ilginç benzerlikler tespit etti.

Merak edilen ise bu durum daha büyük bir düşüşün başlangıcı mı yoksa 2020’deki gibi bir sonraki boğa koşusunun habercisi olup olmayacağı konusu.

‘Bitcoin Koruma Aracı’

Analist Anthony Pompliano, Bitcoin’in yaklaşık 8,545 dolara mal olduğu 1 Mart 2020’den bu yana yüzde 340 arttığını söyledi.

Pompliano, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının para birimlerini tarihi bir oranda devalüe ederken, BTC’nin insanları disiplinsiz para politikasından koruyan tasarruf teknolojisi olduğunu belirtti.

Geri dönüşten umutlu olanlar arasında, kriptonun Mart 2020 çöküşüyle ​​aynı özellikleri paylaşan bir model çizdiğine inanan yatırım şirketi Real Vision CEO’su Raoul Pal var.

GCM Yatırım Banner

Pal, geçen haftaki aşağı yönlü fiyat hareketiyle Bitcoin’in mevcut kama oluşumunun dibine doğrudan vurmuş olabileceğini ve şimdi fiyat tarafında artış gelebileceğini söyledi.

The Future Fund’ın yönetici ortağı Gary Black, Mart 2020’de Tesla hisselerinin yüzde 20 düştüğünü ve sonraki 12 ay içerisinde yüzde 660 artış yaşadığını hatırlattı.

S&P 500 Endeksi de o dönem ile benzerlikler gösteriyor. Endeks 12 Mayıs’ta 3.930 ile 52 haftanın en düşük seviyesini kaydetti ve Salı günü piyasa kapanışıyla 4.088’e geri döndü. Finansal araştırma firması LPL Research’ün baş piyasa stratejisti endeksin bunu en son Mart 2020’de yaptığını gözlemledi.

Piyasa Koşulları Mart 2020’ye Göre Farklı

Bu benzerliklerin yanı sıra yükselen enflasyon ve faiz oranları nedeniyle piyasa koşullarının farklı olduğuna dikkat çekiliyor. O zamanlar hükümetler fiyatları desteklemek için benzeri görülmemiş destek paketleri hazırladı.

12 Mart 2020’de yatırımcılar, piyasanın COVID-19 salgını ve küresel karantinalardan nasıl etkileneceği korkusuyla Bitcoin de dahil olmak üzere birçok varlığı panik içinde sattılar. Bitcoin o gün yüzde 45’ten fazla kayıpla 5.100 dolar seviyelerine kadar gerilemişti.

Nasdaq çöküş dönemleri
Kaynak: Twitter

Geleneksel pazarlardaki mevcut düşüş, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’tan enflasyona göre düzeltilmiş olmayan koşullarda, dot-com balonu ve Mart 2020 satışlarını geride bırakarak 7,6 trilyon dolarlık piyasa değeri kaybına yol açtı.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi dün itibarıyla Mart 2020’den bu yana en düşük seviye 8’e geriledi. Bitcoin yazım itibarıyla 29.800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.