Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Şirketlerinin Hisseleri Silvergate Olayı Sonrası Düştü

Kripto para odaklı banka Silvergate’in tasfiyesini duyurmasının ardından, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri düşüyor.
Kripto Şirketlerinin Hisseleri Silvergate Olayı Sonrası Düştü
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası geçen yıldan bu yana iflas ve benzeri çöküş olayları ile sarsılmaya devam ediyor. Son olarak kripto bankası Silvergate, faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Bu durum kripto para piyasasında artan bir satış baskısını beraberinde getirdi.

Kripto odaklı şirketlerin hisseleri, FTX’in geçen yılki çöküşünün ardından sektörde yankı uyandırırken, Silvergate Capital Corp’un operasyonları durdurma ve gönüllü olarak tasfiye etme planlarını açıklamasının ardından düştü.

Silvergate Hisseleri Çöktü

Analistler, kripto şirketinin tamamen kapanmasının, ödenmemiş kredilerin ne kadar hızlı geri ödendiğine ve varlıkların elden çıkarıldığına bağlı olarak bir veya iki yıl sürebileceğini söyledi. Silvergate’in son hamlesi, geçen yıldan bu yana kripto piyasası oyuncuları arasında yüksek profilli çöküşlerin listesine eklendi.

Şirketin hisseleri, rekor bir düşük seviyeye ulaştıktan bir gün sonra yüzde 37 düşerek 3.11 dolara geriledi ve Silvergate’in süreklilik riskini işaret ettiği 1 Mart’tan bu yana yüzde 64 değer kaybetti .

Wedbush analistleri bir notta, “Bu kararın, en azından kısmen, Silvergate Bank’ın FTX’in iflasıyla ilgili yasal sorumluluğunu hafifletmeye yardımcı olmak için alındığına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Hisse senetleri son 12 ayda yüzde 95 ve bu yıl şu ana kadar yüzde 72 değer kaybettiği için açığa satış yapmak düşüş eğilimi gösteren yatırımcılar için karlı oldu.

Analitik firması S3 Partners’a göre, şirketin halka arzının yaklaşık yüzde 85’i kısa pozisyon altında ve açığa satış yapan satıcılar yılbaşından bugüne kadar 241 milyon dolar kâr elde ediyor.

Kripto Hisseleri Etkilendi

Silvergate ile bağlarını kesen kripto para borsası Coinbase hisseleri yaklaşık yüzde 1 düştü. Miners Riot Blockchain ve Marathon Digital hisselerinde yüzde 2’nin üzerinde düşüşler meydana geldi.

Analistler ve yatırımcılar, haberlerin piyasa etkisinin genel olarak beklendiği gibi sınırlı olduğunu söylemesi ile Bitcoin, Şubat ortasından bu yana en düşük seviyesine yakın olarak 21.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın