Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Sektöründe Faaliyet Gösteren Bir Borsa Daha Kapanıyor

Kripto para borsası Bittrex, ABD’de iflas başvurusunun ardından, global bazda da kapanma kararı aldı. Ayrıntılar geliyor…
Kripto Sektöründe Faaliyet Gösteren Bir Borsa Daha Kapanıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasında geçmiş yıllardan bu yana faaliyet gösteren Bittrex, tüm faaliyetlerini durduracağını duyurdu. Bu karar aylar önce ABD’deki iflas başvurusunu takip ediyor. Platformda alım satım 4 Aralık’ta durdurulacak ve şirket, müşterilerini o tarihe kadar “gerekli tüm işlemleri” tamamlamaya çağırdı.

Bu tarihten sonra yalnızca para çekme işlemleri yapılabilecek. Lichtenstein ve Bermuda’da düzenlenen borsa, kararın gerekçesini belirtmedi.

Kapatma, Bittrex’in Mayıs ayında Delaware’de iflas başvurusunda bulunmasının ardından geldi ve Bittrex Global, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından doğru onaylar olmadan ulusal bir menkul kıymetler borsası işlettiği iddiasıyla dava açıldı.

Bittrex.US, Nisan ayında faaliyetlerini durdurdu ve Ağustos ayında SEC ile 24 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. Borsa duyurusunda, “Bittrex Global’in faaliyetlerini durdurma kararı aldığını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz. Bu karar kolay alınmadı ve bunun değerli müşterilerimiz üzerinde yaratabileceği rahatsızlığı anlıyoruz” ifadeleri yer aldı.

CoinMarketCap verilerine göre kripto para borsasının günlük spot işlem hacmi 2 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Borsa, 2014 yılında, siber güvenlik uzmanları Bill Shihara, Richie Lai ve Rami Kawach tarafından kurulmuştu.

GCM Yatırım Banner

Kripto para piyasası bir çöküşe tanık olurken, sektörde faaliyet gösteren pek çok şirket iflas gerçeği ile karşı karşıya kaldı. Bunlardan en bilineni ise ABD’li kripto para borsası FTX’in iflası oldu. Borsanın Kasım 2022’de iflas etmesi sonrası, piyasada büyük bir satış dalgası kendisini gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.